REKLAMA

Kultura, Oświata

Ognisty ratownik – gorąca krew

Opublikowano 21 maja 2021, autor: bj

Były puchary, nagrody, wyróżnienia i prezenty, a to wszystko dla honorowych dawców krwi.

Wojewódzkie podsumowanie XV edycji programu Strażacy w Honorowym Krwiodawstwie odbyło się (14.05.) w siedzibie PCK w Żarach. Było skromniej niż zazwyczaj, bo laureaci ze względu na pandemię przyjeżdżali osobno.

Akcja prowadzona była pod hasłem „Ognisty ratownik – gorąca krew” i brało w niej udział 11 jednostek OSP i PSP z całego województwa. Podczas 32 zbiórek oddano 563,85 litra krwi. Tylko OSP w Przewozie prawie 91 litrów, co dało jednostce drugą lokatę w województwie (zaraz za Starym Kisielinem-Zieloną Górą). W Lubanicach zebrano niemal 52 litry, dzięki czemu jednostka zamyka piątkę najlepszych.

Najaktywniejsi u nas

Trzy pierwsze miejsca w województwie w kategorii „najaktywniejsza jednostka” zajęli ochotnicy z powiatu żarskiego – 1 miejsce OSP w Przewozie (ex aequo z z OSP w Starym Kisielinie), tuż za nimi uplasowała się OSP w Lubanicach, a na najniższym stopniu podium stanęli ochotnicy z Mirostowic Dolnych.

Wśród sześciu wyróżnionych tytułem „najaktywniejszy strażak” aż czterech należy do OSP w powiecie żarskim – Jerzy Hryniewicz z Wojskowej Straży Pożarnej w Potoku (za całokształt pracy podczas trwania programu), Krzysztof Witka (OSP Mirostowice Dolne), Bartosz Hryńczuk (OSP w Lipnej), Daniel Micinowski (OSP Lubanice) i Gabriel Gardzijewski (OSP Marszów).

W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście – Zdzisław Martyniuk, członek zarządu głównego PCK, Jerzy Hryniewicz, wiceprezes zarządu okręgowego PCK w Zielonej Górze, Ryszard Klisowski wiceprezes zarządu wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, Krzysztof Piwowarczyk z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze oraz Bogusława Fediuk-Pelińska z PCK w Zielonej Górze.

Napisz komentarz »