REKLAMA

Zdrowie

Chirurgia już nie covidowa

Opublikowano 14 maja 2021, autor: jb

Od poniedziałku, 10 maja, 105. Kresowy Szpital Wojskowy ma mniej łóżek covidowych dla pacjentów zakażonych koronawirusem.

Do tej pory miał ich 160 – 76 w Żaganiu i 84 w Żarach. Obecnie ma 114 łóżkami, 76 pozostało w Żaganiu, w Żarach 38. Do przyjmowania pacjentów niezakażonych wraca oddział chirurgiczny w budynku oddanym do użytku w marcu br.

Już 5 maja od władz szpitala wpłynął wniosek do wojewody o zmniejszenie liczby łóżek covidowych, by móc udostępnić oddział pacjentom, którzy nie chorują na koronawirusa.

 -Dzięki temu do pracy w trybie normalnym wróciła chirurgia i urologia. Pacjenci, którzy do tej pory oczekiwali na hospitalizację lub badania w tych zakresach, na bieżąco są informowani przez personel oddziału o terminach swoich wizyt – mówi Justyna Wróbel – Gądek, rzeczniczka szpitala.

Pacjenci, którzy mają już skierowanie na leczenie szpitalne na którymś z tych oddziałów, mogą sami dzwonić i pytać o szczegóły. -Mogą dzwonić na oddział pod numer tel.  68 477 12 52 lub  68 477 12 43 – wymienia J. Wróbel – Gądek.

W czwartek, 13.05., na 114 dostępnych łóżek, zajętych przez pacjentów było 69 z nich.

 Wojewoda uwolnił część łóżek covidowych w prawie wszystkich szpitalach w wojewódzkich. Obecnie jest ich przygotowanych dla pacjentów 1352, z których w ostatniej dobie zajętych było 340.

 Kolejne zmiany zależały będą od liczby zakażeń. Nieoficjalnie wiadomo jednak, że do pracy najpierw miałby wrócić oddział wewnętrzny szpitala w Żarach, a filia szpitala w Żaganiu miałaby zabezpieczać miejsca dla pacjentów z koronawirusem.

 Wyspa pełna

Przez wyłączenie z normalnej pracy oddziałów wewnętrznego i chirurgicznego w Żarach, oblężenie przeżywa Szpital Na Wyspie, który jako jedyny w dwóch powiatach prowadzi teraz takie oddziały i musiał wstrzymać planowane zabiegi, bo trafiali do niego wszyscy pacjenci w z zagrożeniem życia i zdrowia.  – Sytuacja jeszcze się nie poprawiła, pacjentów nadal mamy bardzo dużo. Mimo wszystko staramy się pomału odmrażać te planowe zabiegi. – mówi Jolanta Dankiewicz, prezes Szpitala Na Wyspie.

Napisz komentarz »