REKLAMA

Samorząd

Mniej kasy dla szkół

Opublikowano 14 maja 2021, autor: bj

100 tys. zł mniej subwencji oświatowej w gminie Żary.

Odczuła to każda szkoła w ginie Żary. Z  prawie 9 mln zł, jakie z ministerstwa edukacji gmina dostaje na prowadzenie swoich 7 szkół, kwota zmalała do 8 mln 900 tys. zł. Subwencja oświatowa to pieniądze z kasy państwa przeznaczone na ucznia.

-Ta decyzja zapadła w resorcie po analizie naszych danych dotyczących m.in. liczby nauczycieli, uczniów, godzin-mówi Barbara Karpowicz, skarbnik gminy. – Nie mamy wpływu na to. Możemy co najwyżej aplikować o dodatkowe pieniądze z rezerwy resortu. Ale to już trzeba wykorzystać na konkretne zadania, nie na bieżące wydatki.

Przycięli z puli na pensje

Wyjścia nie było. -Na razie, po równo w każdej szkole przyciąć trzeba było budżet o niemal 14 tys. zł. Kwota została zmniejszona na funduszu wynagrodzeń. Jeżeli będą jakieś oszczędności, np. zwolnienia lekarskie, to to wyrównamy-tłumaczy B. Karpowicz.

To obciążenie dla gminy, która już na oświatę wydaje 16 mln 207 tys. 392 zł (czyli do budżetu szkół już dorzuca ponad 7 mln 200 tys. zł). Z tego prawie 7 mln 500 tys. zł na wypłaty dla nauczycieli i pozostałych pracowników.

Rosnące wydatki na oświatę były przyczyną dwóch spotkań w sprawie szkoły w Lubanicach i Sieniawie Żarskiej. Rodzice i nauczyciele usłyszeli, że dalsze ich funkcjonowanie będzie coraz droższe. Pod rozwagę dostali więc pomysły-likwidacji, ograniczenia ich do klas I-III lub przejęcia przez stowarzyszenie. Wójt gminy Żary planuje kolejne spotkania.

Napisz komentarz »