REKLAMA

Kronika policyjna

Skok na budowę

Opublikowano 14 maja 2021, autor: bj

Złodzieje byli zorientowani, że na budowie jest wartościowy sprzęt. Przyjeżdżali na ul. Piastowską w Żarach 2 razy tej samej nocy. Jest nagroda 10 tys. zł za informacje, które pomogą odzyskać sprzęt.

Do kradzieży doszło z niedzieli na poniedziałek, 9/10.05 na budowie domów energooszczędnych przez firmę Neco-Żary przy ul. Piastowskiej. Zginęło 5 jednostek zewnętrznych do pomp ciepła Viessmann typu 111-S i 5 rekuperatorów VUT 300 H2 mini EC A14 bez nagrzewnic.

– Zostało zgłoszone włamanie na teren budowy domów jednorodzinnych w Żarach, skąd skradzione zostały urządzenia grzewcze, wentylacyjne oraz elektronarzędzia znacznej wartości.-informuje Sylwia Rupieta z żarskiej policji.

Całość warta okrągłe 100 tys. zł została najprawdopodobniej wywieziona półciężarówką.

-To był biały bus. Dostawczak z charakterystycznymi „obrysówkami” czyli pomarańczowymi lampkami. O godz. 1.00 wjechał na budowę, dziesięć minut później wyjechał. Wtedy doszło do włamania, przed trzecią przyjechał po raz drugi-słyszymy na budowie.

Samochód był widziany w kilku miejscach. Inwestor szuka nagrań z kamer w okolicy, by móc odczytać numery rejestracyjne.

Straty są wysokie, nie tylko finansowe. -To komplet urządzeń, bo poginęły ciepła i rekuperatory,  które służą do ogrzewania mieszkań. Jeżeli się nie znajdą, opóźnią prace. Mieszkania zostaną oddane później. Do tego trzeba zdobyć pieniądze na nowe pompy. I zamówić, dopasowane pod konkretny metraż. Tego w sklepie się nie kupuje, tylko zamawia-wyjaśnia nasz rozmówca.

Wyświetli na czerwono

Jest też ostrzeżenie dla osób, które chciałyby to taniej kupić. Sprzęt, który został skradziony bez tzw. jednostek wewnętrznych jest bezużyteczny.  Wszystkie urządzenia mają nowoczesny system uruchamiania-osoba, która będzie chciała podłączyć ten sprzęt, będzie musiała zeskanować jego kod i wysłać go do centrali Viessmanna. Jak się zmieni kod, to na tej podstawie nie da się całości uruchomić-przestrzegają budowlańcy.

Wszyscy, którzy mogą posiadać informacje na temat zdarzenia proszeni są o kontakt z deweloperem pod nr tel.884 744 888. Za pomoc w ustaleniu sprawców przewidziana nagroda w  10 tys.zł.

Napisz komentarz »