REKLAMA

Kultura, Oświata

Koniec lekcji w piżamie

Opublikowano 14 maja 2021, autor: jb

-Powrót do szkół będzie spokojny, nie trzeba się spodziewać wszystkich sprawdzianów na raz – mówią dyrektorzy szkół w regionie.

Pierwszy raz od jesieni ubiegłego roku uczniowie klas 4-8 podstawówki i szkół średnich wracają do szkół. Najpierw hybrydowo, czyli na zmianę, od końca maja stacjonarnie.

W kraju zaczęto nawet zbierać podpisy uczniów pod protestem w sprawie powrotu. Zwracali uwagę na to, że powrót stacjonarny do szkół zaplanowano na trzy dni przed Bożym Ciałem, po którym znowu będzie przerwa od nauki. Uczniowie bali się  też m.in., że gdy wrócą na zajęcia, mogą nie poradzić sobie, gdy wszyscy nauczyciele na raz zechcą ich testować.

Dyrektorzy szkół uspokajają.

– Wystawianie ocen mamy do 18 czerwca, orientacyjne są do 20 maja. Ale uczniowie nie mają się czego bać. Nie przewiduję, żeby to była mordercza, naukowa końcówka roku szkolnego. Po to było zdalne nauczanie, żeby sobie na nim zapracowali na oceny końcowe. Sam apeluję do nauczycieli, żeby nie męczyć dzieci na koniec roku. Skupimy się na wyjaśnieniach i integracji – mówi Jacek Olczyk, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10 w Żarach. 

– Wiem, że niektórzy boją się dużej ilości sprawdzianów, miałam już telefony z takimi pytaniami. Uczniowie nie mają się czego bać. W czwartek mieliśmy radę pedagogiczną i jeszcze uczulałam na to nauczycieli, żeby ten powrót był bezpieczny i przyjazny   – mówi Cecylia Brodzińska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Wiechlicach.

 W Społecznej Szkole Podstawowej w Żarach decyzja o formie nauki hybrydowej zapadnie dziś, w piątek, 14 maja. Na jaki powrót do szkoły mają przygotować się uczniowie Społecznej szkoły?

-Stan psychiczny uczniów po takiej przerwie nie jest najlepszy i nauczyciele o tym wiedzą. mówi dyrektor Wiktor Polakowski. – Uczniowie muszą znowu przyzwyczaić się do siedzenia na twardym krześle w szkole i tego, że na lekcji nie siedzi się w piżamie. To będzie na początek najważniejsze, niekoniecznie to, czy wszyscy już na wyrywki świetnie znają tabliczkę mnożenia. Po tylu miesiącach przerwy, uczniowie muszą od nowa nauczyć się szkoły w realu.

 W tydzień się nie da

Do nauki w budynku szkoły wracają uczniowie szkół średnich.

Hybrydowo już od września ub.r. prowadzono zajęcia w Zespole Szkół Ekonomicznych w Żarach. Część była na zajęciach w szkole, pozostali łączyli się z nimi online.  -Uczniowie chcą już wracać. – mówi dyrektor Krzysztof Neska. – 8 miesięcy są bez codziennych kontaktów z rówieśnikami. Obawy, że na koniec roku będą większe wymagania od nauczycieli są na wyrost. Do 2 czerwca mamy wystawiane oceny przewidywane, więc już w tym tygodniu, kiedy uczniowie wrócą na stałe. Nie ma fizycznej możliwości, żeby im potem w jednym tygodniu robić wszystkie sprawdziany – dodaje.

-Powrót do szkoły to nie będzie nic złego. Ja już zwróciłem się do nauczycieli i rodziców, żeby zachęcali uczniów do zajęć. Nie będzie strachu, że nauczyciele będą chcieli teraz sprawdzianami nadrobić czas nauki zdalnej. Postaramy się, żeby ten powrót był spokojny – mówi Zbigniew Stebelski, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu. – Gdyby młodzież w domach przesiedziała aż do września, to ten powrót byłby dla nich jeszcze trudniejszy. 

Napisz komentarz »