REKLAMA

Aktualności, Zdrowie

Życzą sobie końca pandemii

Opublikowano 14 maja 2021, autor: jb

-To był wyjątkowo trudny rok – mówią pielęgniarki ze 105. Szpitala Wojskowego. W środę, 12.05., symbolicznie obchodziły Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych.

Część z nich pracuje na utworzonych w szpitalu oddziałach covidowych, pozostałe też mają dużo pracy, bo pacjenci chorują nie tylko na koronawirusa.

W tym roku wspólne świętowanie było niemożliwe.

– Zdecydowaliśmy się wręczyć cztery wyróżnienia dla pracownic szpitala w Żaganiu. Docenić ich ciężką pracę – mówi sekretarz powiatu Iwona Hryniewiecka. Słodkości dla pozostałych pielęgniarek zostały dowiezione.

Cztery statuetki otrzymały pielęgniarki obecnego oddziału covidowego, utworzonego w szpitalu. Odebrały je Małgorzata Adamczyk, Anna Galus, Lucyna Uchto, Ewa Duda. Symboliczny koszt słodkości dla pozostałych pielęgniarek szpitala odebrały Elżbieta Adamkiewicz, pielęgniarka epidemiologiczna i Agnieszka Gabalska, pielęgniarka oddziałowa Izby Przyjęć.

Całe nasze życie

-To nie jest tylko praca, to jest całe życie. Nie ma nas bardzo dużo, młodzież niekoniecznie garnie się do tego zawodu, bo łatwo nie jest – mówią o swojej pracy. 

-My w szpitalu z pacjentami jesteśmy cały czas, najbliżej. Szczególnie teraz, kiedy pacjenci są izolowani, rodzina nie ma wstępu na oddział. – mówi E. Adamkiewicz.

E. Duda pracuje na oddziale intensywnej opieki medycznej oddziału covidowego. -To był bardzo trudny rok. Wszyscy wiemy, że bardzo dużo pacjentów faktycznie nie wychodzi już z tego oddziału. Dla nas to jest bardzo trudna sytuacja, duże obciążenie psychiczne – mówi.

-Przez ten rok w zasadzie każda z nas przechorowała koronawirusa. To też dla nas trudne, trudne dla naszych rodzin. Większość z nas w zawodzie jest już ponad 20 lat, niektóre nawet 40 lat, nikt chyba nie pamięta tak trudnej sytuacji. Po roku doświadczenia z koronawirusem też już czujemy się pewniej, wiemy jak lepiej pomóc pacjentowi.  dodaje L. Uchto.

-Dociera do nas dużo słów i gestów wsparcia. Wiemy, że szkoły i różne instytucje organizują różne zbiórki wody czy środków czystości dla pacjentów. To też dla nich ważne – mówią.

 Czego życzą same sobie z okazji ich święta?

-Zdrowia i wytrwałości, bo chęci do pracy nigdy nam nie brakowało. Żeby jak najwięcej osób się zaszczepiło i pomogło w ten sposób opanować rozprzestrzenianie się epidemii. – mówi A. Gabalska.

Z dobrym słowem

Niemożliwe było zorganizowanie spotkania ze wszystkimi pielęgniarkami szpitala. W Żarach przedstawicielki każdego oddziału szpitala otrzymały z rąk zastępcy komendanta szpitala Marka Femlaka oraz komendanta oddziału żandarmerii w Żaganiu płk Dariusza Ściany kwiaty i życzenia.

– Pielęgniarka jest fundamentem każdego szpitala. Są one niezastąpione, a szpital bez pielęgniarki nie istnieje – mówi Justyna Wróbel – Gądek, rzeczniczka szpitala.

komentarz »
  1. GOŚCIU 21 maja 2021 21:26 - Odpowiedź

    Jestem pod wrażeniem jak potraktowano mnie w marcu 2021 roku na SOR w Żarach. I dlatego pozdrawiam ich przez kupę kamieni bo nie znalazłem dostatecznie obraźliwych słów w słownikach Profesorów Bralczyka i Miodka.

Napisz komentarz »