REKLAMA

Kultura, Oświata

Absolwenci na start

Opublikowano 14 maja 2021, autor: bj

Nabór do szkół ponadpodstawowych rusza od poniedziałku, 17.05.

Do szkół ponadpodstawowych w powiecie żarskim może pójść od września ok. 850 uczniów, ok. 580 do żarskich szkół i 270 w Lubsku. Urzędnicy liczą, że część trafi do szkół prywatnych, część rozpocznie naukę poza powiatem.

Pewne jest, że od 17.05. będą mogli składać wnioski o przyjęcie do szkół w Żarach (Liceum Ogólnokształcące im. B. Prusa, Zespół Szkół Ekonomicznych, Zespół Szkół Budowlanych, Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego) i Lubsku (Zespół Szkół Technicznych, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych). Ostatnim dniem przesyłania wniosków będzie 21.06. -Do godziny 15. Wówczas zostanie zakończony pierwszy etap – informuje Małgorzata Issel, wicestarosta.

Każdy absolwent może wybrać maksymalnie 3 szkoły.

 – Podania będzie można składać drogą elektroniczną. Wniosek dostępny będzie na stronie internetowej starostwa i na stronach szkół – zastrzega Bartłomiej Kubiak, naczelnik wydziału edukacji.

Po elektronicznej rejestracji, należy wydrukować podanie i podpisane przez rodzica dostarczyć do sekretariatu szkoły „pierwszego wyboru”.

– Świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i certyfikat  o wyniku egzaminu ósmoklasisty trzeba będzie dostarczyć pomiędzy 25.06. a 14.07. Do 21.07. potrwa weryfikacja dokumentów. Lista zakwalifikowanych zostanie podana 22.07. Od 23.07. do 30.07. uczniowie będą mieli czas na potwierdzenie woli nauki danej w szkole-wyjaśnia B. Kubiak.

Listę kandydatów komisja ogłosi 2.08. o godz. 14.

Mniej klas

– Jeżeli się okaże, że ktoś się nie dostał, to niezbędny będzie bezpośredni kontakt ze szkołą. Każda będzie miała informację, w jakich klasach ma wolne miejsca-uzupełnia B. Kubiak.

W porównaniu z ubiegłym rokiem kandydatów czekają zmiany. – Mamy o 7 klas mniej. Na przykład w Budowlance nie ma klasy technik-geodeta. W Ekonomiku kierunki informatyk i ekonomista będą miały tylko po pół oddziału (dotychczas po jednym). Liczba miejsc będzie więc mniejsza. Nowością jest nabór do Szkoły Branżowej II stopnia w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, gdzie można uzyskać tytuł technika i zdać maturę -zastrzega M. Issel.

Napisz komentarz »