REKLAMA

Samorząd

Świetlica pod górkę

Opublikowano 28 maja 2021, autor: jb

Mieszkańcy Jankowej Żagańskiej od lat czekają na remont świetlicy. Urzędnicy mają problem z wybraniem firmy, która miałaby się tym zająć. Od ich decyzji odwołała się firma LMX, należąca do byłego burmistrza Żagania, Daniela Marchewki.

Urząd Gminy w Iłowej ma na remont 1 mln 130 tys. 590 zł. Do przetargu zgłosiło się pięć firm. Zakład Produkcyjno-Usługowy Mag Bud z Kożuchowa wycenił prace na 1 mln 320 tys. zł, spółka MS Budownictwo – na 1 mln 330 tys. zł, Drecon ze Szprotawy – na 1 mln 322 tys. zł, a firma PRO-Q z Łazu – na 1 mln 340 tys. zł. Firma „Stan-Bud” z Wymiarek nie podała ceny ani okresu gwarancji, a spółka LMX z Żagania wyceniła roboty na 1 mln 43 tys. zł. Dwie ostatnie oferty zostały odrzucone. Od tej decyzji odwołała się spółka LMX.

– W toku analizy dokumentów stwierdzono, że ostatnia oferta zawiera nieprawidłowość, polegającą na różnicy pomiędzy ceną za wykonanie zamówienia w wysokości 1mln 43 tys. 40 zł a sumą wartości poszczególnych robót, która wynosi 503 tys. zł. Uznano, że oferta zawiera błąd w obliczeniu ceny i podlega odrzuceniu – tłumaczy sekretarz gminy Aldona Slipaczek-Jurek.

Firma LMX złożyła odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej. W uzasadnieniu decyzji KIO można przeczytać, że gmina zarzuciła spółce złe oszacowanie prac, a sama błędnie przygotowała wzór oferty, umieszczając w niej tylko część zakresu robót.

– Gmina uznała nasze odwołanie, więc czekamy teraz na dalszy ciąg postępowania przetargowego – powiedział dziennikarzowi „Regionalnej” Daniel Marchewka, prezes firmy LMX.

Ludzie chcą wiedzieć

– Oferta została przywrócona. Obecnie firma została wezwana do wyjaśnień w zakresie ceny. Zakładamy, ze procedura zakończona zostanie do 16 czerwca – mówi Aldona Slipaczek-Jurek.

O to, kiedy świetlica doczeka się remontu, pytają mieszkańcy wsi.

– Ludzie przychodzą do mnie, pytając o świetlicę, a ja nie wiem, co im odpowiadać. A musimy to wiedzieć, bo mamy tam sprzęt, meble – pytała urzędników sołtys Leokadia Ziaja, podczas sesji (24 maja).

Sama inwestycja planowana jest na 2021 rok, gmina ma na remont dotację, którą trzeba wykorzystać do końca roku.

– Jeżeli nie uda się prac zakończyć w tym roku, złożymy wniosek o wydłużenie termonu na kolejny – mówi A. Slipaczek-Jurek.

Napisz komentarz »