REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Ochotnicy bez auta, bo brama za wąska!

Opublikowano 14 maja 2021, autor: Piotr Piotrowski

Strażacy OSP Jelenie (gm. Żagań) mają nowoczesny wóz ratowniczo – gaśniczy. I to od roku. Ale nie mogą z niego korzystać. Wszystko przez…. zbyt wąską bramę w remizie.

Nowoczesny, lekki wóz marki ford transit od roku stoi pod wiatą na terenie Zakładu Usług Komunalnych, w sąsiednich Dzietrzychowicach, choć mógłby służyć strażakom z Jelenina. A ci nie mogą uczestniczyć w akcjach, bo ich 30-letni żuk jest w kiepskim stanie technicznym. Wszystkiemu winna jest wąska brama wjazdowa do garażu remizy, w której nie zmieści się nowiutki ford.

 – Obiecałem strażakom z Jelenina nowy wóz i słowa dotrzymałem. Tyle tylko, że prosiłem ich, aby zanim wybiorą sobie wóz, wykonali pomiary bramy wjazdowej i sufitu remizy- mówi wójt gminy, Leszek Ochrymczuk.  – Niestety, dokonano złych pomiarów i auto nie może fizycznie  znaleźć się w garażu remizy. Sama przebudowa bramy nie starczy, trzeba jeszcze przebudować instalację kanalizacyjną pod sufitem, której rury prowadzą do prywatnych mieszkań piętro wyżej remizy.

Remiza kosztem boiska

W tej sytuacji wójt zaproponował, że na remont remizy przekaże 92 tys. zł z puli, jaką  zaplanował na montaż nawodnienia boiska piłkarskiego w Jeleninie.- Zaproponowałem takie rozwiązanie, bo po ekspertyzie okazało się, że tych wód gruntowych pod boiskiem jest zbyt mało, aby system nawodnienia spełnił swoją rolę. Postanowiłem przesunąć fundusze na remont remizy – podkreśla Ochrymczuk. Ale w ubiegłym tygodniu większość radnych nie zgodziła się na takie rozwiązanie. Podkreślali, że inwestycja na boisku była zaplanowana w tegorocznym budżecie i piłkarze czekają na nią od lat.

W mniejszym zakresie

Ale większość radnych nie wyraziła zgody. A co na to strażacy z Jelenina? Ci podkreślają, że nie trzeba przebudowywać bramy kosztem boiska. Można to zrobić taniej.  – Uważamy, że nie potrzeba wykonywać aż tak dużego remontu  w remizie, łącznie z przebudową toalet. To stary budynek, po kuźni. Póki co, zamiast tych 92 tys. zł, wystarczy kilkanaście tysięcy na przebudowę bramy i instalacji kanalizacyjnej  tak, abyśmy mogli w końcu korzystać z nowego auta – mówi prezes OSP Jelenin, Stanisław Czura. – Część prac strażacy mogą wykonać sami, w systemie gospodarczym – dodaje  Monika Rozpędowska z zarządu OSP i radna gminy.

Wójt przyznaje, że jest w stanie wykonać remont w mniejszym zakresie, ograniczając się do przebudowy bramy i rur kanalizacyjnych. Tyle, że na inwestycję obie strony zrzucą się po połowie ? połowę pieniędzy da gmina, drugą część mieszkańcy z funduszu sołeckiego. Do tematu wrócimy.

Napisz komentarz »