REKLAMA

Zdrowie

Czy mogę wypić?

Opublikowano 11 maja 2021, autor: jb

Blisko 40 tysięcy szczepionek podano już w powiecie żarskim. W powiecie żagańskim liczba szczepień dopiero przekroczyła 17 tysięcy. Czy można wypić po? – o to najczęściej pytają pacjenci.

Różnica jest spora, bo w powiecie żagańskim dopiero w ubiegłym tygodniu ruszyły punkty szczepień powszechnych. Wcześniej zastrzyki podawano w małych przychodniach lekarskich.

W punktach szczepień powszechnych nie trzeba długo czekać na wyznaczenie terminu w nich. Maksymalnie tydzień.

Ten, utworzony w 105. Kresowym Szpitalu Wojskowym, podaje dziennie 180 dawek szczepionki. Przez tydzień zaszczepiono w nim 1080 osób.

-W 105. Kresowym Szpitalu Wojskowym podaliśmy łącznie około 18.200 dawek, w samych Żarach ponad 17.000 dawek – mówi Justyna Wróbel – Gądek, rzeczniczka szpitala.

Około 240 dawek dziennie podawano w pierwszym tygodniu w punkcie utworzonym na świetlicy wiejskiej w Starym Żaganiu.

-Były drobne przesunięcia w czasie, gdy dostawa szczepionek przyjechała później, ale wszystkie zapisane osoby na dany dzień otrzymały szczepionkę. Przyjeżdżają do nas mieszkańcyz różnych części województwa – mówi Agnieszka Wiśniewska, kierownik GOPS w Żaganiu, która koordynuje pracę punktu.

Po otwarciu punktu szczepień w Iłowej, podawano tam średnio po 140 dawek dziennie.

 Lubuskie pod koniec

Do tej pory w powiecie żarskim podano 39.928 dawek szczepionki. W ostatniej dobie przyjęło ją 1.400 osób, a dwie dawki szczepionki otrzymało już 8.298 osób.

W powiecie żagańskim podano do tej pory 17.028 szczepionek. Dwie dawki przyjęło 4.416 osób, średnio dobowo podano ich ostatnio 631.

Województwo lubuskie może odnotować średnio 12 tysięcy podanych dawek dziennie. Nadal jest to jeden z ostatnich wyników w kraju.

PROCENTY I SZCZEPIONKA
Co nas najbardziej interesuje? Jeśli chodzi o szczepionki, to nie ich skuteczność czy producent. Najczęściej pytamy i szukamy w internecie odpowiedzi na pytanie – czy po szczepieniu można… pić.

Choć producenci szczepionek nie podają alkoholu jako przeciwwskazania do szczepienia, picie po szczepieniu odradzają lekarze. Po przyjęciu zastrzyku mogą pojawić się objawy grypopodobne albo inne odczyny niepożądane, których nie będzie można zwalczyć lekami, bo nie wolno ich mieszać z alkoholem.

Napisz komentarz »