REKLAMA

Zdrowie

Poczekasz na miejsce w szpitalu

Opublikowano 11 maja 2021, autor: jb

Zgodnie z zapowiedziami ministra zdrowia, szpitale w tym tygodniu powinny wznawiać wcześniej planowane zabiegi. W praktyce okazuje się, że trzeba jeszcze poczekać. -Słowa ministra to są rekomendacje. – mówi prezes żarskiego szpitala.

105. Kresowy Szpital Wojskowy ma wyłączone trzy oddziały, na których przyjmowani są pacjenci z koronawirusem. W Żarach jest to chirurgia i oddział chorób wewnętrznych, w Żaganiu pulmonologia.

Dopóki te oddziały przyjmować będą zakażonych pacjentów, nie będą mogły wrócić do przyjęć planowych. Liczba chorujących jest mniej więcej taka sama jak w poprzednich latach, ale mogą oni liczyć na wizytę w jednym szpitalu, zamiast dwóch.

Pacjenci z ostrym przebiegiem choroby kierowani są na oddział przeważnie przez Izbę Przyjęć albo są przywożeni do szpitala przez pogotowie.

Wszędzie pełno

Do Szpitala Na Wyspie w Żarach trafia teraz większość pacjentów, którzy nie są zakażeni koronawirusem. Pełne są wszystkie oddziały.

-Przymierzamy się do odmrożenia planowych przyjęć i zabiegów operacyjnych, ale nadal mamy tak dużo ostrych przyjęć (zagrażających życiu lub zdrowiu – przy. red.), że nie jest to łatwe.- mówi  Jolanta Dankiewicz, prezes Szpitala. – Nadal mamy jedyny oddział chirurgiczny w dwóch powiatach, tak samo jest z oddziałem chorób wewnętrznych, tak że tych pacjentów z ostrym przebiegiem choroby mamy nadal mnóstwo.

Minister zdrowia zalecił przywracać zabiegi planowe od 4 maja.

-Słowa ministra to są rekomendacje. Nie dotyczą tylko oddziałów, które prowadzone są zabiegi, ale wszystkich oddziałów, bo wszystkie mają planowe przyjęcia. W miarę możliwości staraliśmy się przyjmować pacjentów na bieżąco, szczególnie na ginekologii. Największą trudność mamy na chirurgii i oddziale chorób wewnętrznych, prawie cały czas jest tam komplet pacjentów, a i tak mamy tam dostawione łóżka. Na pozostałych oddziałach również prawie cały czas mamy zajęte wszystkie łóżka. – tłumaczy J. Dankiewicz.

Będzie oddział, jak nie będzie covidu

105. Szpital może przyjąć 160 pacjentów zakażonych koronawirusem, ale wiąże się to z całkowitym wstrzymaniem przyjęć na trzy oddziały.

– Na bieżąco analizujemy sytuację związaną z zakażeniem wirusem SARS CoV-2. W ostatnim czasie obserwujemy nieco mniej hospitalizacji z tym związanym, w związku z tym nie wykluczamy przywrócenia części wydzielonych oddziałów do standardowej pracy i przyjmowania pacjentów wymagających leczenia w warunkach szpitalnych, a którzy nie są zakażeni koronawirusem.- mówi Justyna Wróbel – Gądek, rzeczniczka szpitala. Kiedy? Nie wiadomo.

Nieoficjalnie mówi się o tym, że jako pierwszy do pracy miałby powrócić oddział chirurgiczny w Żarach. Ale terminu jeszcze nie wyznaczono.

Napisz komentarz »