REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Będzie kredyt, będzie blok

Opublikowano 11 maja 2021, autor: Piotr Piotrowski

Budowa kolejnego segmentu na ul. Bema w Żaganiu idzie jak po grudzie. Choć burmistrz zmienił prezesa spółki Żagańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego rok temu, do inwestycji daleko.

O budowę ósmego segmentu bloku na Bemowie” pytał burmistrza na ostatniej sesji Rady Miasta (30 kwietnia) radny Dariusz Jadach, jeden z mieszkańców osiedla. – Na jakim etapie jest budowa?  – pytał Jadach.

– Prezes (spółki ŻTBS) został zobligowany do jak najszybszego podjęcia działań związanych z budową tego segmentu – oznajmił burmistrz Andrzej Katarzyniec. – Zależy nam na budowie tego budynku. Niestety, projekt budowlany tego segmentu jest stary i musi zostać zaktualizowany.  A nie wiadomo, czy czasem nie będzie to nowy projekt.

Jak ustaliliśmy, obecnie ŻTBS negocjuje kredyt z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Przypomnijmy, poprzedni plany budowy ósmego segmentu bloku z 24 mieszkaniami na osiedlu przy ul. Bema zakończyły się fiaskiem. Mimo uzyskania promesy od banku na kredyt oraz wkładu miasta, inwestycja nie doszła do skutku, bo oferty firm znacznie przewyższały budżet ŻTBS-u – ok. 3,5 mln zł. W rezultacie spółka musiała zwrócić miastu 450 tys. zł dofinansowania. Tyle, że koszt budowy bloku z 24 mieszkaniami szacowany jest na ok. 5 mln zł.  – Obecnie prowadzimy wstępne rozmowy z bankiem. Szukamy źródeł finansowania  – podkreśla Jan Węgrzyn, prezes ŻTBS-u.  – Na razie nie mamy deklaracji miasta, odnośnie kwoty jego wkładu, a bez tego nie damy rady sami wybudować.

Napisz komentarz »