REKLAMA

Samorząd

Śmieciowa dziura

Opublikowano 11 maja 2021, autor: Piotr Piotrowski

Po raz trzeci radni z gminy wiejskiej Żagań nie zgodzili się na podwyżkę opłat za śmieci. Tym razem na 33 zł od osoby.

– Dzięki takiej polityce radnych dziura w budżecie sięga już 425 tys. zł. Do końca roku sięgnie ona 780 tys. zł – wytyka wójt Leszek Ochrymczuk.

Podwyżkę gmina szykowała już w grudniu, o 4 zł – z 22 zł do 26 zł od osoby za miesiąc. Ale radni z opozycji nie zgodzili się na nią, tłumacząc, że w tych trudnych czasach pandemii należy mieszkańcom ulżyć. System nie bilansował się, dziura w budżecie rosła, więc w marcu wójt zaproponował jeszcze wyższą stawkę – 31 zł (podwyżka o 9  zł). I na nią radni nie wyrazili zgody. Temat wrócił. Tym razem pod głosowanie miała trafić stawka 33 zł, czyli już o 11 zł więcej.

Skarbnik Agnieszka Kosińska podkreślała, że od końca listopada do kwietnia, czyli w ciągu 5 ostatnich miesięcy dziura budżetowa w systemie gospodarki śmieciowej wyniosła już ok. 425 tys. zł i dalej rośnie. Jeśli nie zostanie zaktualizowana do 33 zł, na koniec roku może wynieść nawet 780 tys. zł.

Jedni płacą za drugich?

Radna Agnieszka Dziewiatnik pytała urzędników, co zrobili, aby zmusić 1/3 mieszkańców do prawidłowej segregacji i płacenia rachunków. Pytała, dlaczego reszta mieszkańców (czyli 5,5 tysiąca osób- red.)  ma ponosić coraz wyższe koszty za 1,5 tysiąca osób, które nie płaci za śmieci.  I czy gmina kara ich dwukrotnością stawki za złą segregację, 44 zł od osoby?

– Na bieżąco wysyłamy upomnienia, wszczynamy postępowanie egzekucyjne – oznajmiła skarbniczka.  

– Te 1/3 mieszkańców, którzy są lub ich nie ma,  powinna zostać skontrolowana przez urzędników, może okazałoby się, że mamy więcej mieszkańców, niż 5,5 tysiąca – podkreślała radna Dziewiatnik.

Ostatecznie radni z opozycji zagłosowali tradycyjnie przeciw podniesieniu stawki. – Mamy prawdziwe oblicze radnych „nie” dla „nie”. Tylko, aby było gorzej  – skwitowała ich radna z obozu wójta, Wioleta Kozak. 

Wójt skwitował: Kolejny raz radni z opozycji prowadzą do obstrukcji w finansach gminy. Za chwilę zabraknie nam pieniędzy za fakturę za odbiór śmieci.

Napisz komentarz »