REKLAMA

Aktualności, Kultura, Oświata

Matury w covidzie

Opublikowano 11 maja 2021, autor: jb

Ponad 400 maturzystów przystąpiło do egzaminu dojrzałości na koniec szkoły w powiecie żagańskim (wtorek, 4 maja).

Żeby zdać maturę,  wystarczy napisać egzamin z języka polskiego, matematyki i jednego języka obcego na poziomie podstawowym na minimum 30 procent możliwych do zdobycia punktów. W tym roku wcale nie ma egzaminów ustnych, do przedmiotów na poziomie rozszerzonym podchodzi ten, kto chce.

Maturzyście mają jednak trudne zadanie,bo prawie całą trzecią klasę spędzili na nauczaniu zdalnym, obowiązywało ich ono także wiosną ubiegłego roku. Egzamin piszą w reżimie sanitarnym.

W LO im. S. Banacha w Żaganiu do egzaminu podeszło 98 uczniów.

-Mamy wyznaczone różne wejścia do szkoły, uczniowie wchodzą w określonych odstępach czasu. Nikt się nie spóźnił, więc rozpoczęliśmy wszystko w terminie – mówi dyrektor Mieczysław Śmieszek. -Nie mogliśmy z uczniami spotkać się na studniówce, szkoda nam ich. Symbolicznie każdą klasę osobno zaprosiliśmy 30.04 na odebranie świadectw – dodaje.

 W Zespole Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu maturę pisze 108 uczniów. -Wyznaczyliśmy trzy wejścia, uczniowie pisali w trzech salach. Nie udało nam się z uczniami spotkać na studniówce, ani zorganizować tradycyjnego pożegnania w Pałacu. Mamy nadzieję, że dobre wyniki matur im wynagrodzą tą sytuację – mówi dyrektor Zbigniew Stebelski. – Większość uczniów u nas nie zrezygnowała z egzaminów rozszerzonych. Najwięcej, bo 56 osób pisze rozszerzenie z języka angielskiego, 24 z matematyki, 12 osób wybrało WOS, geografię 16 osób, biologię 4, filozofię zdają 2 osoby. Zmieniono wymogi na maturze, ale samo zdanie matury na 30 procent nie wystarczy. Ci, co chcą studiować i tak zdają dodatkowe przedmioty – dodaje.

100 osób pisze także egzamin na koniec szkoły w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących.

-Podzieliliśmy ich na 10-osobowe grupy. Chcieliśmy, żeby czuli się maksymalnie komfortowo i bezpiecznie – mówi dyrektor Anna Król.

Dwa lata w domu

Uczniowie przyznają, że nauka w domu nie jest łatwa. Żałują, że nie mogli pobawić się na własnej studniówce. 

– W szkole na zajęciach byliśmy ostatnio jesienią ubiegłego roku. Od samego ucznia zależało, jak się przygotuje do matury, jak będzie uważał na lekcjach zdalnych. Sam wiem po sobie, że raz się chciało, raz nie. Najgorsza jest ta monotonia, codziennie tyle samo czasu przed komputerem, w czterech ścianach. Plusem jest, że nie było matury ustnej, bo to dodatkowy stres. Przy języku polskim postawiłem wszystko na jedną kartę i przygotowywałem się z „Lalki” i ta akurat była potem na egzaminie – mówi David Santos, przewodniczący szkolnej Izby Kamratów w LO im. S. Banacha. -Bardzo szkoda, że nie udało nam się pobawić na studniówce. Może uda nam się zorganizować jakiś bal maturalny w czerwcu.

-Drugi rok na nauczaniu zdalnym, wcześniej strajk nauczycieli, mam nadzieję, że chociaż wyniki tej matury będą dobre – dodaje Paulina Hennig z „Banacha”. -Trudniej uczyć się samemu przed komputerem, bo nie ma takiej motywacji, jak w klasie. Ułatwienie zdania matury, niewiele nam daje, bo na studia i tak trzeba zdawać przedmioty na poziomie rozszerzonym. – zauważa Wiktor Sadowski z LO w Żaganiu. 

– Brak egzaminów ustnych, to jednak spore ułatwienie, bo w całej tej stresowej sytuacji, chociaż tego dodatkowego stresu nie ma. Przykro, że całą szkołą nie mieliśmy okazji się pożegnać na studniówce – mówi Aleksandra Cichocka, absolwentka ZSTiO w Żaganiu. -Łatwiej do matury byłoby nam się przygotowywać w szkole. W domu czasami nawet ciężko się skupić – dodaje Lorena Kamińska.

Matury zakończą się 20 maja, a ich wyniki uczniowie poznają 5 lipca.

Były przecieki?

Wielu uczniów jeszcze przed egzaminem obstawiało, że najbardziej prawdopodobną lekturą, która pojawi się na egzaminie będzie „Lalka”.
W dniu samego egzaminu z języka polskiego (4.05.) od godz. 7:00, przed rozpoczęciem matury, w internecie na Podlasiu popularne było wyszukiwane hasło „Lalka – ambicje”, co może sugerować, że gdzieś doszło do wycieku egzaminacyjnych tematów.
Zawiadomienie z haseł wyszukiwarki zostało przesłane do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Sytuacja będzie sprawdzana, jeżeli wyciek zostanie potwierdzony, sprawa zostanie zgłoszona policji.

Co pisali?

Najwięcej emocji wywołują zazwyczaj tematy z języka polskiego, na jakie należy napisać wypowiedź w pierwszym dniu matur.
W tym roku uczniowie mieli do wyboru m.in. dwie znane lektury.

-Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu? – Trzeba było go rozważyć odwołując się do „Lalki” Bolesława Prusa i wybranego tekstu kultury.

-Drugim tematem do wyboru było pytanie: Miasto – przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi? Które trzeba było rozważyć na podstawie „Ziemi Obiecanej” Władysława Reymonta oraz wybranych tekstów kultury.

-Do wyboru był także wiersz „Strych” Beaty Obertyńskiej, który należało zinterpretować.

Kiedy zdają?

Egzamin z podstawowej części języka polskiego, matematyki i języka angielskiego uczniowie już mają za sobą. Sprawdź, jakie egzaminy czekają ich w kolejnych dniach.

Prawie każdego dnia są dwa egzaminy, jeden zaczyna się o godz. 9:00, drugi o godz. 14:00.

7.05. – język angielski (poziom rozszerzony) i filozofia
10.05. – język polski (poziom rozszerzony)
11.05. – matematyka (poziom rozszerzony) i wiedza o społeczeństwie
12.05. – biologia i język francuski (poziom rozszerzony)
13.05. – geografia i poziom podstawowy języków: francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, włoskiego
14.05. – chemia i język niemiecki (poziom rozszerzony)
17.05. – historia i język rosyjski (poziom rozszerzony)
18.05. – fizyka i język hiszpański (poziom rozszerzony)
19.05. – informatyka i język włoski (poziom rozszerzony)
20.05. – języki mniejszości narodowych

Napisz komentarz »