REKLAMA

Zdrowie

Zaszczepią pełnoletnich

Opublikowano 30 kwietnia 2021, autor: jb

W powiecie żarskim podano już 31 tysięcy dawek szczepionki. W powiecie żagańskim – 13 tysięcy.

W powiecie żagańskim w tym tygodniu otworzono trzy punkty, w których podawane są szczepienia powszechne (nawet 200 dziennie).

Do tej pory w kraju podano 11 mln dawek szczepionki. Około 2,7 mln osób przyjęło dwie dawki szczepionki.

Do 9 maja prawo do rejestracji na zastrzyk będą miały już wszystkie osoby pełnoletnie. Do tego dnia rozpisany jest grafik roczników, z których urodzeni mogą starać się o wyznaczenie terminu szczepienia. Dziś (piątek, 30.04) rejestrować się mogą osoby urodzone w latach 1982 – 1983. Każdego dnia zapisywać się mogą osoby z kolejnych dwóch roczników. Od niedzieli, 9 maja, zapisywać się będą mogli wszyscy urodzeni w latach 2000-2003.

Wirus mutuje

Na razie skuteczność podawanych szczepionek określa się na 12 miesięcy. Na tyle mają być wydawane unijne paszporty szczepienne. Na wiadomo też, czy szczepionka będzie skuteczna na wszystkie pojawiające się mutacje wirusa.

Obecnie najgorsza sytuacja zakażeń jest w Indiach, gdzie dziennie przybywa nawet po 300 tysięcy dziennie chorych. Tamta odmiana wirusa nazywana jest „podwójną”, bo znane wirusy zmutowała już dwa razy. Powstał z połączenia wersji brazylijskiej z kalifornijską.

 Nowe mutacje koronawirusa mogą utrudnić rozpoznanie go przez układ odpornościowy organizmu, który został przygotowany poprzez szczepienie lub infekcję.

W tym tygodniu naukowcy przestrzegają też przed mutacją wirusa z Tanzanii. U chorych odnotowano tam kolejne 34 wersje mutacji. Wariant indyjski jest prawdopodobnie bardziej zaraźliwy. Badania tego z Tanzanii nadal trwają. Nie wiadomo też, czy na mutacje skuteczne będą szczepionki.

Wszystkie kolejne mutacje mogą przedłużyć obecność wirusa w ogóle i fakt, że dłużej będziemy musieli się dostosować do obostrzeń.

Napisz komentarz »