REKLAMA

Samorząd

Będzie w szkole tragedia

Opublikowano 30 kwietnia 2021, autor: bj,mk

O dalszych losach szkoły w Sieniawie Żarskiej będą rozmawiać radni, nauczyciele i rodzice. W Lubanicach już usłyszeli, że szkoła mogłaby być niepubliczna, prowadzona przez stowarzyszenie. Czy w żarskiej gminie zagrożonych jest więcej szkół?

Spotkanie w sprawie szkoły w Sieniawie Żarskiej odbędzie się w środę, 5.05. w Urzędzie Gminy w Żarach.

– Wcześniej nie było jakichś konkretnych sygnałów dotyczących naszej szkoły. Poza tym, że pojawiały się informacje dotyczące tego, ile pieniędzy pochłania oświata. Ale to przecież nie przedsiębiorstwo, więc trudno mówić o zyskach. Na pewno wezmę udział w spotkaniu – zapowiada Krzysztof Stefanowicz, sołtys i radny. Pismo skomentował: Trzeba walczyć!!!

Uprzedzałem

O sprawę pytamy Leszka Mrożka, wójta gminy Żary. Zapewnia, że na razie nie ma mowy o zamykaniu szkoły. Wspomina pomysł na przejęcie przez stowarzyszenie szkoły w Lubanicach. W tej sprawie odbyło się już kilka spotkań.

– Uprzedzałem na którymś ze spotkań, że będziemy po Lubanicach rozmawiać o innych szkołach. Następnie to Sieniawa, a później zobaczymy, czy Bieniów czy Złotnik. Ale to w Sieniawie Żarskiej mamy taki problem jak w Lubanicach, że w ciągu 2-3 lat zwyczajnie może zabraknąć – mówi wójt.

I zastrzega: – Żeby nie było cyrków takich, jak w Olszyńcu, że było 8 dzieci, 9 nauczycieli i prawie 800 tys zł budżet, z czego 720 tys. zł dokładała gmina, bo dostawali 80 tys. zł subwencji. L. Mrożek dodaje, że środowe spotkanie ma informacyjny charakter. -Pokażemy wszystkie dane. Te dwie szkoły mają bardzo słabe nabory. Do 2023r. jakoś wytrzymają, później będzie tragedia. Chcę wszystkich przygotować do sytuacji, gdzie będzie trzeba podjąć decyzję, że do szkoły trzeba będzie dołożyć np. milion złotych. Tymczasem w Sieniawie działa fundacja „Pięknolesie”, to idealnie do przejęcia szkoły.

Fatalne wyniki, nic więcej

Jeszcze dalej od pomysłu jakichkolwiek zmian jest Jarosław Kropski, dyrektor szkoły w Sieniawie Żarskiej.

– To bzdury. Ludzie się zajmują plotkami, a nie mają o niczym pojęcia. Spotkanie będzie dotyczyć demografii i odbędzie się w każdej miejscowości, w której jest szkoła. Dane dotyczące rocznika 2020 i 2021 są fatalne, 500 plus w niczym nie pomogło. Ludzie muszą mieć świadomość, ile kosztuje utrzymanie szkoły, bo potem mają nierealistyczne oczekiwania wobec placówki. Ale nikt tu nie mówi o likwidacji szkoły. Podobne spotkanie odbyło się w Lubanicach i też nie zamknięto tej szkoły. W szkołach były podwyżki dla nauczycieli i pracowników, a nie poszła za tym subwencja, rząd przerzucił wszystko na samorząd. Dlatego takie puszczanie kaczek trzeba stanowczo ucinać – mówi J. Kropski.

-Poczekajmy na spotkanie. Na razie wiemy, że ma się odbyć – kończy Barbara Litewka, przewodnicząca komisji oświaty w Radzie Gminy.

Napisz komentarz »