REKLAMA

Kultura, Oświata

Wolne miejsca dla pierwszaków

Opublikowano 11 maja 2021, autor: jb

240 dzieci zapisano do pierwszej klasy w żagańskich podstawówkach. Miasto przygotowało 280 miejsc dla dzieci.

W tym roku w zerówkach w Żaganiu było 255 uczniów, 227 z nich w przedszkolach publicznych i 28 w prywatnych. Nie wszyscy z samego miasta.  O przyjęcie do klas pierwszych w żagańskich szkołach wpłynęło 266 wniosków, 24 z nich jest spoza Żagania, głównie z Bożnowa, Dzietrzychowic, Starego Żagania, Pożarowa, ale także gminy Żary.

-Sporo było takich dzieci, których rodzice zapisali do kilku szkół. Musieliśmy wszystkie te podania sprawdzać, żeby nie tworzyć fikcyjnych miejsc. Sporo było takich, którzy zapisali dziecko poza obwodem i nie uzasadniali tego u dyrekcji szkoły, do której powinno chodzić dziecko, to przypisywaliśmy je do szkoły w obwodzie. Ci, którym zależało na zmianie i zgłosili to dyrektorom, zostali oni przyjęci do wybranych. Oczywiście, jeżeli ktoś miał już starsze rodzeństwo w konkretnej szkole, to tam zapisaliśmy również młodsze, nawet jeżeli są spoza obwodu – mówi Mariusz Krugły, naczelnik wydziału oświaty Urzędu Miasta.

Są wolne miejsca

Utworzono tyle klas, ile planowano przed naborem. – Po dwa oddziały klas pierwszych w SP nr 1,  SP nr 2 i SP nr 5. Na cztery oddziały może liczyć SP nr 7, po jednej klasie pierwszej powstanie w SP nr 3 oraz SP nr 4 – wymienia M. Krugły. Do „Jedynki” i „Piątki” zapisanych jest 47 uczniów, do „Siódemki” 91, w „Trójce” jest ich 15, do „Czwórki” rodzice zapisali 11 dzieci, w „Dwójce” – 28. Klasy liczą średnio po 24 osoby, w małych szkołach po 20 osób.

-Szczególnie duży nabór jest w „Trójce”, 15 osób zapisanych w pierwszej klasie, to dużo, jak na tą szkołę. Mamy wolne miejsca. Będziemy proponować rodzicom szczególnie SP nr 2, ale mamy miejsca także w SP nr 7 oraz nr 3 i nr 4.  Do SP nr 1 i SP nr 5 przyjmiemy dziecko tylko wtedy, jeżeli się np. do Żagania przeprowadzi i będzie podlegać rejonem pod szkołę – mówi M. Krugły.

Szukają uczniów

Są rodzice, którzy nie zapisali dzieci do żadnej szkoły. -Niektórych zgłoszeń nie ma,  będziemy je weryfikować i ustalać, gdzie dzieci teraz mieszkają. Wszystkie dzieci do 18 roku życia burmistrz musi kontrolować pod kątem spełnienia obowiązku szkolnego – tłumaczy naczelnik.

Nabór uzupełniający do klas pierwszych ruszy 17 maja.

Napisz komentarz »