REKLAMA

Samorząd

Będą zapylać, jak burmistrz chce

Opublikowano 30 kwietnia 2021, autor: Piotr Piotrowski

Trwają przygotowania do pierwszej w Żaganiu łąki kwietnej. Powstanie na placu . Zajmie się tym miejska spółka, w ramach utrzymania miejskiej zieleni, na które miasto ma w tym roku ponad 1 mln zł.

Przygotowaniem łąki zajmują się pracownicy Żagańskiego Pałacu Kultury. Na placu między ul. Bracką, Długą a Keplera miała stanąć kamienica, ale inwestorów odstrasza konieczność wykonania badań archeologicznych w razie odkrycia fundamentów poniemieckich budynków.  Więc burmistrz wpadł na pomysł, aby na tym terenie zrobić … łąkę kwietną.  – Ten plac zapełni się chabrami, makami, maciejką, trawami. Owady będą miały co pylić – mówi z nadzieją burmistrz Andrzej Katarzyniec.

W tym tygodniu ruszyły przygotowania do nasadzeń.  Opiekę nad miejską zielenią przekazaliśmy miejskim spółkom. Arena odpowiada za lewobrzeżną część miasta, ŻPK za prawobrzeże. W czasie pandemii nie mogą normalnie funkcjonować, to niech dbają o zieleń – dodaje burmistrz. 

Koszt utrzymani zieleni w ubiegłym roku wyniósł 1 mln 103 tys. zł.

 – W tegorocznym budżecie mamy na zieleń zaplanowano 1 mln 82 tys. zł. Podpisaliśmy umowy z Areną i ŻPK na 705 tys. zł. Na drzewa zamierzamy wydać kolejne 100-130 tys. zł. – wylicza Agnieszka Zychla, rzeczniczka Urzędu Miasta.

Napisz komentarz »