REKLAMA

Samorząd

Zanim runie nam na głowy

Opublikowano 30 kwietnia 2021, autor: Piotr Piotrowski

Żagański Ratusz jest w coraz gorszym stanie. Jego remont może wynieść nawet 7 mln zł. Uda się znaleźć kasę?

Wieża ratuszowa jest w coraz gorszym stanie i grozi zawaleniem. Już trzy lata temu alarmowali o tym i mieszkańcy, i Najwyższa Izba Kontroli. Na chodnik leciały kawałki tynku. Stropy drewniane są częściowo zniszczone, pojawiły się ubytki tynku na spękanych i zawilgoconych kolumnach. Do tego zniszczone i spróchniałe elementy konstrukcyjne stropu i kolumny, które grożą zawaleniem. Urzędnicy za 20 tys. zł okryli siatką odpadający tynk i zniszczone stropy.  Ale to tylko doraźne rozwiązanie.

  – Wystąpiliśmy do Urzędu Marszałkowskiego o dofinansowanie do projektu remontu wieży ratuszowej – powiedział  „Regionalnej” burmistrz Andrzej Katarzyniec. – Ze względu na zły stan techniczny, budynek Ratusza został zamknięty. Wszyscy najemcy dostali umowy wypowiedzenia i opuścili lokale, poza jubilerem i kioskiem prasowym na parterze budynku, które mają wejścia od ulicy.

Wstępne koszty modernizacji wieży to ok. 7 mln zł. Miasto szuka pieniędzy, na razie stara się o 145 tys. zł z budżetu Województwa Lubuskiego na ekspertyzę, badania konserwatorskie i projekt budowlany.

Muzeum w Urzędzie, Urząd w sztabowcu

Co powstanie w odremontowanej wieży? – Nie mamy jeszcze pomysłu.  – dodaje Katarzyniec. – Na pewno nie będzie tam Muzeum Historii Miasta, które chcielibyśmy umiejscowić w obecnym budynku Urzędu Miasta.

Przypomnijmy, że budynek ma się zwolnić, bo burmistrz chce przenieść Urząd Miasta do byłego Sztabu Dywizji, przy ul. Traugutta.

– Musimy mieć zgodę do wspólnoty mieszkaniowej z budynku, która przylega do sztabu dywizji i jest właścicielem wjazdu od ul. Dworcowej. Ze względu na pandemię nie może się odbyć zebranie dla członków wspólnoty – dodaje burmistrz. – W sumie chcemy przejąć trzy budynki po sztabie dywizji.

Oprócz Urzędu Miasta z Placu Słowiańskiego i jego wydziałów z Żagańskiego Pałacu Kultury oraz pałacyku przy ul. Jana Pawła II w budynkach przy ul. Traugutta znalazłyby się nowe siedziby Straży Miejskiej, miejskich spółek czy stowarzyszeń.

Napisz komentarz »