REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Nie marnują jedzenia

Opublikowano 30 kwietnia 2021, autor: jb

W przyszłym tygodniu ruszy odrębna Jadłodzielnia przy ryneczku Osiedla Na Górce w Żaganiu.

Przygotowane i wyłożone kostką jest już miejsce, gdzie stanie Jadłodzielnia -na rogu  ryneczku w pobliżu apteki i naprzeciw Delikatesów Centrum.

– Lodówka zostanie dowieziona pod koniec tygodnia, trzeba będzie ją zamontować i podłączyć, także uruchomienie planujemy na przyszły tydzień – mówi radna Małgorzata Klorek, inicjatorka tej akcji.

Jadłodzielnię przygotowuje razem ze Stowarzyszeniem Turystyki Wodnej Szron Czerna z Żagania.

-Stowarzyszenie może się starać o wszystkie pozwolenia w Urzędzie Miasta. Ze Stowarzyszeniem współpracowałam od lat m.in. przy okazji organizacji finałów WOŚP, więc wiemy, że wszystko będzie ok. Pierwszą lodówkę kupiłam już w styczniu, niedawno dojechała też lada chłodnicza – mówi M. Klorek, która, podobnie jak część materiałów do Jadłodzielni sponsoruje z diety radnej. -Firma Elektroinstalatorstwo „Bursztyn” prace wykonała nam za darmo, mogłam też liczyć na Stolarnię Leszka Walczaka, Properspektywa, firmę 4 Kąty. Jadłodzielnia obudowana będzie płytami, żeby miała odpowiednie chłodzenie, będzie oklejona, żeby każdy nie miał wątpliwości, co to jest – dodaje.

Nie tylko dla ubogich

W szafie jadłodzielni znajdą się lodówka, lada chłodnicza, półka na jedzenie, które nie wymaga chłodzenia, półka na potrawy dla dzieci.

-Dodatkowo, dla rolników handlujących na tym ryneczku udostępnimy klucz, tak by w szafie mogli skorzystać z prądu np. naładować sobie telefon albo zagrzać wodę. Liczne rozmowy, spotkania, współpraca ze Stowarzyszeniem ludźmi lojalnymi, szczerymi, pozwoli nam na krzewienie wśród mieszkańców idei nie marnowania jedzenia. Jadłodzielnia to nie jest wyłącznie miejsce dla osób ubogich. Korzystać może każdy. Tak się nie marnuje jedzenia – tłumaczy M. Klorek.

Porządku pilnować będą harcerze z 3WDH „Azymut”, przedstawiciele Stowarzyszenia i  M. Klorek. -Firma Zeto zgodziła się udostępnić w tym miejscu bezpłatny internet przez Wi-fi, ale potrzebna jest na to zgoda Urzędu Miasta. Będę o nią walczyć, tak jak o to, by Wi-fi było także w centrum miasta – dodaje M. Klorek.

Napisz komentarz »