REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Powtórka z komendy

Opublikowano 30 kwietnia 2021, autor: bj

Drugi przetarg na budowę siedziby żarskich strażaków.

Kolejna próba uruchomienia czwartego już etapu budowy Komendy Powiatowej PSP w Żarach przy ul. Zielonogórskiej.

Pierwsza nie wypalił, choć było kilku oferentów. Wszyscy jednak oczekiwali znacznie więcej niż strażacy mogą dać-w puli było niespełna 5 mln 200 tys. zł

A aż 8 mln 828 tys. zł chciała firma Roberta Łukasika- ZUB z miejscowości Zieleń, Janbud z Żar- 8 mln 236 tys. zł, a  Kreator Edyty Tomczyk z Żar 6 mln 300 tys. zł.

Dlatego nowy przetarg został rozpisany na mniejszy zakres prac. Teraz zamawiający  oczekuje zewnętrznego wykończenia budynków Komendy Powiatowej, Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej i wieży. Do tego powstać ma wiata parkingowo ? kontenerowa, instalacji kanalizacji gazowej, elektrycznej wewnątrz i na zewnątrz obiektu oraz deszczowej, hydrant, kanalizacja teletechniczna. Pojawić się też mają nawierzchnie utwardzone i ogrodzenie terenu. -W porównaniu do poprzedniego zamówienia zrezygnowaliśmy m.in. z bram garażowych -wyjaśnia st.bryg. Paweł Hryniewicz, z-ca komendanta powiatowego.

Nowa siedziba żarskich strażaków powstaje przy ul. Zielonogórskiej w Żarach. Składa się z dwukondygnacyjnego budynku komendy, gdzie znajdą się sale dyspozytorska, edukacyjna OGNIK i wykładowa, pomieszczenia dla personelu, Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz garaż na trzy samochody.

W budynku JR-G będzie hala garażowa, pomieszczenia dla strażaków i dowództwa, magazyny, szatnie, warsztat, myjnia i wieża. Na parterze w części JRG projekt przewiduje strefę szkoleniową z salą wykładową i salami do ćwiczeń. Ponadto na 2 hektarowej działce powstanie bieżnia, boisko wielofunkcyjne, ściana ćwiczeń.

Całkowita wartość inwestycji to 27 mln zł. Plan zakłada jej realizację w 2024r. Koszt już zrealizowanych etapów inwestycji w latach 2017-2020 to 6 mln 142  tys. 447 zł.

Napisz komentarz »