REKLAMA

Zdrowie

To będą ciężkie tygodnie

Opublikowano 23 kwietnia 2021, autor: Michalina Kozarowicz

Choć trzecia fala pandemii ma się skończyć już w maju, to koniec będzie brutalny.

Statystyki są bezlitosne także w Żarach i Żaganiu. W Żarach w marcu 2021 r. wystawiono 92 akty zgonu, gdy w marcu 2020 było ich 82. Dużo gorzej sytuacja wygląda w Żaganiu. W marcu 2020 wystawiono 32 akty zgonu. W tym roku było ich aż 67. Kwiecień też nie wygląda dobrze. W Żarach do 22 kwietnia wystawiono 78 aktów zgonu. W zeszłym roku przez cały miesiąc było ich 80.

Jeszcze 3 tygodnie

– Mamy prawdopodobnie początek końca trzeciej fali pandemii – mówi lek. med Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych. – Wydaje się, że spełnia się scenariusz stopniowego ustępowania 3. fali.  To nie jest tak, że jest dobrze. Do maja i na jego początku będzie niestety bardzo dużo zgonów, ale to się już stało, te osoby już zachorowały. To przykre, ale jedyne co możemy robić to starać się uratować ich jak najwięcej. Osoby, które teraz umierają to te, które zaraziły na początku kwietnia i pod koniec marca. W szpitalach jest bardzo źle. Są zwyczajnie przeciążone, niektóre ledwo dają sobie radę. Te zmniejszające się nieco liczby nie mają znaczenia z ich punktu widzenia, gdzie jest i tak nadmiarowość chorych.

To koniec złego?

– To, co musimy brać pod uwagę oceniając, na jakim etapie jesteśmy to liczba zgonów. Bo nie chodzi o to, by powiedzieć, że już po wszystkim, bo tak nie jest. Ale zwyczajnie widać światło w tunelu, tylko to światełko jest bardzo, bardzo małe. Uważam, że jeszcze nie czas na ogromne luzowania. – zaznaczył M. Sutkowski

Napisz komentarz »