REKLAMA

Kultura, Oświata

Decyduje dyrektor, nie uczeń

Opublikowano 23 kwietnia 2021, autor: Piotr Piotrowski

– To rodzic powinien decydować, do której szkoły chce posłać swoje dziecko, a nie dyrektor! – denerwują się mieszkańcy Żagania.

Rodzice żagańskich pierwszoklasistów żalą się, że bez zgody dyrektora szkoły nie mogę przenieść ucznia z jej obwodu do innej placówki. Nabór ruszył pod koniec marca. W nowym roku szkolnym zmieniły się obwody szkolne. Do szkoły w pierwszej kolejności przyjmowane są  dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły. W uchwale pojawił się też nowy zapis, wedle którego „w uzasadnionych sytuacjach może zostać przyjęty uczeń z innego obwodu za zgodą dyrektora szkoły”.

Rodzic nie ma prawa wybrać?

Rodzic pierwszoklasisty z ul.  Wojska Polskiego chciał posłać swoje dziecko do SP nr 1, a nie przypisanej mu SP nr 2. – Obie szkoły mieszczą są przy ulicy, przy której mieszkamy.  Niestety, nie mieliśmy zgody dyrektorki Dwójki na piśmie, jakiej oczekiwała od nas dyrektorka SP nr 1, więc przemeldowaliśmy dziecko na inny adres, aby mogło pójść do Jedynki – mówi rodzic. – Dla mnie takie obostrzenie godzi w prawa rodziców i Konstytucję RP. To rodzic powinien decydować o tym, gdzie jego dziecko będzie się uczyć, a nie burmistrz czy dyrektor szkoły. Mnie nie interesuje polityka obwodowa Urzędu Miasta, tylko jakość nauczania i oferta danej szkoły. 

Jedynka i Piątka ma komplet

Mariusz Krugły, naczelnik wydziału oświaty w Urzędzie Miasta tłumaczy, że w pierwszej kolejności do danej szkoły są przyjmowane dzieci zamieszkałe w obwodzie przypisanej do tej placówki a także posiadające rodzeństwo już uczęszczające do tej szkoły. – To w gestii dyrektora leży decyzja, czy zgodzi się na to, aby uczeń przypisany do obwodu jego szkoły, mógł zostać zapisany do innej placówki. – zastrzega.

Składanie podań zakończyła się 6 kwietnia. Niektórzy rodzice zgłosili swoje dzieci do kilku szkół. Do 30 kwietnia dyrektorzy ogłoszą listę przyjętych. Do 11 maja rodzice wyrażą swoją wolę, gdzie ich dziecko ostatecznie chce się uczyć. Wtedy dyrektorzy, w razie niedoboru, uzupełnią oddziały o dzieci z listy rezerwowej.  I tak, w dwóch szkołach – Jedynce oraz Piątce jest już nadkomplet, zakładając, że dwie klasy będą liczyć łącznie 48 uczniów. Do SP nr 5 wpłynęło 57 podań, do SP nr 1 – 54. Wolne miejsca są w pozostałych żagańskich szkołach. Najgorzej wygląda sytuacja w Dwójce, gdzie podań złożono 32, a więc do pełnej obsady brakuje 16 dzieci.

komentarz »
  1. ala 29 kwietnia 2021 13:05 - Odpowiedź

    a co to znaczy przemeldowalismy, powinna byc kara do panstwa poniewaz dziecko nie zmienilo miejsca zamieszkania

Napisz komentarz »