REKLAMA

Zdrowie

Koniec narodzin w Żaganiu!

Opublikowano 30 kwietnia 2021, autor: jb

To pewne! Chirurgia i ginekologia nie wrócą już do 105. Kresowego Szpitala Wojskowego w Żaganiu. W Żaganiu te dwa oddziały już nie zostaną otworzone.

W żagańskim szpitalu funkcjonowały trzy szpitalne oddziały. Chirurgiczny, ginekologiczno – położniczy i pulmonologiczny. Teraz są tu tylko pacjenci z koronawirusem.

Minister zdrowia zapowiedział, że od 4 maja szpitale powinny przywracać planowe zabiegi.

-Decyzje będziemy podejmować w zależności od obłożenia. Niestety, obecnie w Żarach i Żaganiu mamy niemalże 100 procent obłożenia łóżek i respiratorów. Dzisiaj nie jestem w stanie przewidzieć, czy za tydzień, dwa, trzy oddziały będą wracać do normalnej pracy.  – mówi płk. lek. med. Artur Lipczyński, komendant szpitala.

To koniec

Ale nawet po zakończeniu pandemii, szpital nie wróci do organizacji oddziałów. Do Żagania nie wróci ani ginekologia, ani chirurgia.

– Nie będzie już tych oddziałów, bo nie ma nawet ich personelu. Nie jesteśmy w stanie ich już odtworzyć. Wiemy, że covid zostanie z nami na wiele lat, dlatego istotne wydaje się otworzenie w Żaganiu oddziału zakaźnego – dodaje komendant.

Koniec ginekologii

W mury żagańskiego szpitala nie wróci już ginekologia. Próbowano ją zlikwidować już kilka razy od 2014 roku. Od wiosny ub. roku na piętrze szpitala przyjmowani są pacjenci z koronawirusem, w salach byłego oddziału noworodkowego ustawione są łóżka z respiratorami. Choć jeszcze jesienią ub. roku mieszkańcy Żagania i okolic wysyłali kartki do Ministerstwa Obrony Narodowej z prośbą, by oddział pozostał po pandemii, decyzji nie zmieniono.

Koniec chirurgii

Nie będzie w Żaganiu też chirurgii. Od ubiegłego roku jest tam oddział covidowy. Na początku tego roku wstrzymano przyjęcia i rozpoczął się remont. Sama chirurgia została przeniesiona do Żar. Starostwo w Żaganiu przeprowadziło remont piętra po chirurgii. Było ono szykowane na przeniesienie z Żar do Żagania oddziału laryngologicznego z pododdziałem okulistycznym. Remont zakończył się w lutym, nadeszła kolejna fala pandemii. I wojewoda utworzył oddział covidowy także na piętrze dawnej chirurgii. Przeniesienie laryngologii do Żagania nadal jest – w planach.

Trochę inna pomoc

Gdy szpital nie będzie już covidowy, w Żaganiu ma ruszyć laryngologia. Kiedy? Pomimo planów otworzenia poradni okulistycznej w Żaganiu, nadal szpital ma prowadzić taką poradnię w Żarach. Trwają rozmowy z NFZ by drugim otworzonym oddziałem był zakaźny.

– XXI wiek to wiek chorób zakaźnych, one są przewlekłe, atakują dużą część społeczeństwa, więc taki oddział jest potrzebny. – mówi starosta Henryk Janowicz. – To nie jest tak, że coś nam nagle zostało zabrane, mamy bloki operacyjne. Świadczymy pomoc dla pacjentów tylko w trochę innej formie- dodaje.

Brak perspektyw

– To bardzo smutna informacja. – mówi Daniel Marchewka, były burmistrz Żagania. – Mówiłem rok temu, że ginekologii i chirurgii już u nas nie będzie. Władze zajmowały się wendetą w SP 1, a nie ratowaniem oddziałów szpitalnych. Tak będzie ze schroniskiem i wieloma kwestiami. Nie dziwią mnie sugestie odnośnie strategii-„byle do emerytury”. Zostaną nam problemy i brak perspektyw.

Żagań drugiej kategorii

Tomasz Kwarciński, organizator akcji ratowania oddziałów w Żaganiu nie ma wątpliwości: . – Fakt odbierania naszemu szpitalowi raz po raz kolejnych podstawowych oddziałów to krok w złym kierunku. Nasi mieszkańcy mogą się czuć jak pacjenci drugiej kategorii. Szkoda, że nie wysłuchano się w głos tysięcy mieszkańców, którzy gremialnie sprzeciwiali się likwidacji chociażby oddziałów noworodkowego i ginekologiczno-położniczego. Cały czas wierzę, że  ta złowroga seria kolejnych likwidacji w Żaganiu zostanie odwrócona. Niestety po stronie naszych lokalnych władz póki co nie ma zrozumienia dla realizacji troski o dobro wspólne.

Tak wyglądała przegrana dziś walka o żagańskie oddziały:

– Wrzesień 2014 roku – mowa o likwidacji oddziału ginekologiczno – położniczego w Żaganiu za to, że wygenerowały ponad 1,4 mln zł straty.

– Druga połowa września 2014 r. – pikieta pod szpitalem w obronie ginekologii. Przegłosowany sprzeciw radnych powiatowych wobec likwidacji oddziału.

– Koniec maja 2015 r. – dyrekcja szpitala ponownie informuje związki zawodowe o planach likwidacji ginekologii, bez skutku.

– Koniec maja 2015 r. – rusza akcja promocyjna rodzenia w Żaganiu. Starostwo ufundowało komplet ciuszków dla każdego dziecka urodzonego w mieście, a burmistrz koszulkę z logo.

– Koniec grudnia 2015 r. pracownicy oddziałów ginekologiczno – położniczego i noworodkowego otrzymują wypowiedzenia z pracy.

– Luty 2016 r. – manifestacja pod szpitalem w obronie ginekologii. W marcu przedłużenie umowy z NFZ na prowadzenie tych oddziałów.

– Marzec 2020 r. – zamknięcie ginekologii, pulmonologii i chirurgii i otworzenie oddziałów covidowych.

– Czerwiec 2020 r. – chirurgia i pulmonologia wracają do pracy, oddział ginekologiczny pozostaje zawieszony jak oddział buforowy dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia

– Lipiec 2020 r. – dyskusja żagańskich radnych z władzami szpitala o likwidacji ginekologii.

– Wrzesień 2020 r. – zbieranie podpisów pod „Czarną Petycją” do MON i wojewody w obronie ginekologii.

– Październik 2020 r. – przywrócenie oddziałów covidowych w Żaganiu.

– Luty 2021 r.- wstrzymanie przyjęć na oddziale covidowym chirurgii i przeniesienie oddziału do Żar.

– Marzec 2021 r. – przywrócenie oddziału covidowego i zapowiedź przeniesienia do Żagania laryngologii w miejsce chirurgii.

– Kwiecień 2021 r. – zapowiedź uruchomienia stałego oddziału zakaźnego w miejsce ginekologii

Napisz komentarz »