REKLAMA

Samorząd

Zamek zaczyna nas kosztować

Opublikowano 23 kwietnia 2021, autor: nk

Po odbudowie spalonego hełmu wieży zamkowej w Żarach za pieniądze z Ministerstwa Kultury, czas na wydatki z budżetu miasta. Pierwsza kasa pójdzie na opracowanie ekspertyzy technicznej.

250 tys. zł chce wydać na opracowanie ekspertyzy technicznej i inwentaryzację architektoniczno-budowlaną żarskiego zamku Urząd Miasta. Do przetargu stanęło 8 firm, jedna z ofert została odrzucona na starcie, bo wpłynęła do urzędu zbyt późno.

Duże różnice

Najtańszą ofertę przedstawiła firma Akint z Warszawy, która za opracowanie ekspertyzy zażyczyła sobie 104 tys. zł. 117 tys. zł chce Autorska Pracownia Maciej Małachowicz z Wrocławia. Najdroższe oferty przedstawiły firmy Demiurg z Poznania (666 tys. zł) oraz Budoserwis z Chorzowa (552 tys. zł). W kwocie, którą na ten cel zamierza przeznaczyć UM mieszczą się jeszcze firmy: Pracownia Inżynierska Czesław Hodurek z Krakowa (155 tys. zł) oraz Monopi Studio Robert Sędkowski z Klonowa (221 tys. zł). Wykonawcy deklarują, że dokumentację są w stanie przygotować w 4 miesiące.

Tanio nie będzie

Urzędnicy zlecili wykonanie ekspertyzy i inwentaryzacji w związku z tym, że jeszcze w tym roku zamierzają ogłosić konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji zagospodarowania zamku, a wykonane dokumenty maja być materiałem wyjściowym do opracowania projektu budowlanego.

Prawdziwe koszty zaczną się na etapie odbudowy zabytku. Według bardzo wstępnych szacunków mogą one wynieść około 30 mln zł. Biorąc pod uwagę, że odbudowa tylko hełmu wieży kosztowała grubo ponad pół miliona zł, to na pewno tanio nie będzie.

Napisz komentarz »