REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Dziki ryją, a urzędnicy nie robią nic

Opublikowano 23 kwietnia 2021, autor: nk

Dziki w Żarach (Kunice) to nie nowość, ale to co się dzieje w ostatnich tygodniach to prawdziwa plaga. Zwierzęta podchodzą pod bloki, niszczą zieleń. I tak jak urzędnicy – nikogo się nie boją.

Mieszkańcy Kunic wkładają pracę, pieniądze, żeby wokół domów i bloków było pięknie, a tu wystarczy wieczorna wycieczka niesfornych dzików, które czują się tu jak u siebie i wszystko jest zniszczone.

– To jest tragedia. Dziki latają tu całymi stadami – skarżą się mieszkańcy i narzekają, że nie mogą liczyć na pomoc ze strony burmistrza i urzędników miejskich.

– Miało być spotkanie, na którym mieli być urzędnicy z miasta i starostwa, myśliwi, leśnicy i mieszkańcy, żeby wypracować jakiś plan działania i nic z tego nie wyszło, a wytłumaczeniem, była druga fala pandemii – mówi Edyta Gajda, radna miejska z Kunic.

Aż dojdzie do tragedii

Mieszkańcy czują się zagrożeni. Boją się po zmroku wychodzić z mieszkań, bo dziki spacerują jakby nigdy nic po ścieżkach i chodnikach.

 – Dorośli się boją, a co dopiero dzieci. Mamy czekać, aż dojdzie do nieszczęścia? – mówi mieszkanka ul. Sikorskiego.

O bezpieczeństwo mieszkańców powinien dbać burmistrz, ale urzędnicy podlegli Danucie Madej rozkładają ręce i mówią, że nie mają w tegorocznym budżecie zaplanowanych pieniędzy na walkę z dzikami.

Może w przyszłym roku

– Możemy mówić o odłowieniu tych zwierząt, ale tego nie da się wykonać ad hoc, do tego trzeba się przygotować. Może uda się zabezpieczyć środki w przyszłorocznym budżecie – mówi Daniel Babula, zastępca naczelnika wydziału infrastruktury.

Dziki w ciągu dnia mają schronienie na zaniedbanych, niekoszonych działkach należących do miasta. Wieczorami, gdy ruch maleje wychodzą na ulice i trawniki i sieją spustoszenie, ryjąc gdzie popadnie.

– Ten problem powtarza się od lat, ale w tym roku skala jest ogromna – przekonuje E, Gajda i ponawia apel o spotkanie z władzami i znalezienie rozwiązania dzikiego problemu w Kunicach.

Napisz komentarz »