REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Gwoździe w kiełbasie. Znowu!

Opublikowano 23 kwietnia 2021, autor: Filip Pobihuszka

Koszmar właścicieli psów powrócił. Jak pomóc, gdy nasz pupil zje kiełbasę podrzuconą przez zwyrodnialca?

– Uważajcie na swoje pupile! Moja sunia zjadła kawałki wędliny z wbitymi gwoździami, przed blokiem – takie ostrzeżenie pojawiło się na Facebooku w niedzielę (18 kwietnia) późnym popołudniem.

Dalej czytamy o gwoździach w żołądku i jelitach, jakie ujawniło prześwietlenie u weterynarza. – Operacja się udała, ale jej stan jest ciężki… a moje serce pękło. Proszę was o  uwagę podczas spaceróww. Sprawę zgłosiłam na policje? – czytamy.

Poszkodowanym psiakiem jest Lilu, a jej właścicielką pani Paulina. Skontaktowaliśmy się z nią na początku tego tygodnia. Okazało się, że z suczką jest już nieco lepiej. – Ona jest twarda babka. Walczy i wraca do zdrowia – mówi pani Paulina. – Długa droga przed nami, ale nie zamierzamy się poddać. Na pewno potrzebny jest czas oraz odpowiednia opieka i pielęgnacja – wyjaśnia. – Podczas operacji zostały znalezione cztery gwoździe, trzy w żołądku i jeden w jelitach.

Pani Paulina nie ma pojęcia kto i dlaczego zastawia tak brutalne pułapki. – Chcę, by jak najwięcej osób o tym usłyszało, by niewinne zwierzęta nie cierpiały – mówi.

Woda utleniona. Nie sól

Bliźniaczo podobną sprawę już opisywaliśmy. Wtedy też znaleziono kiełbasę poprzetykaną gwoździami. I też skończyło się na wizycie u weterynarza.

Lilu operowano w Zielonej Górze, ale poprzedni poszkodowany psiak przewinął się przez gabinet Adama Michalskiego, który radzi jak postępować w podobnych sytuacjach.

– Natychmiast woda utleniona do pyska. Prosto z butelki. To nie jest żart – mówi dr Michalski. – To jest najprostszy i najbardziej skuteczny sposób na wywołanie wymiotów. Od trzech sekund do maksymalnie trzech minut i pies powinien zwrócić to, co zjadł. Pies po wodzie utlenionej rzyga jak kot – wyjaśnia.

Doktor podkreśla też, żeby w żadnym wypadku nie próbować wywoływać torsji u psa za pomocą soli. – Pies sól połknie i nie zwróci. To działa u ludzi, u psów już nie. A ponadto może u nich bardzo szybko wywołać obrzęk mózgu. Psy są bardzo wrażliwe na sól kuchenną – mówi.

Jeśli jednak gwoździe wciąż tkwią w brzuchu psa i nie możemy się ich pozbyć na własną rękę, konieczna jest wizyta u weterynarza i operacja. Kluczowy jest tu jednak czas – im mniej minie go od zjedzenia pułapki, tym większe szanse na uratowanie psiaka. – Rokowania są tym gorsze, im więcej pojawia się objawów uszkodzenia przewodu pokarmowego. Jak pies zaczyna już wymiotować czystą krwią, to jest niewesoło – mówi doktor Michalski. I dodaje: – Fajnie by było, jakby policja przycisnęła ten temat.

Co grozi za kiełbasę z gwoździami? Art. 35 ustawy o ochronie zwierząt mówi o karze pozbawienia wolności „od trzech miesięcy do lat pięciu” w przypadku znęcania się ze szczególnym okrucieństwem. Czy tym razem uda się policji namierzyć zwyrodnialca?

komentarz »
  1. Kazimierz 1 maja 2021 20:33 - Odpowiedź

    MIAŁEM PIESKA, KUNDELKA, PRZYUCZONEGO (NIE WYTRESOWANEGO). ON DOSKONALE WIEDZIAŁ ŻE JEST ELEMENTEM SKŁADU STADŁA – RODZINY ! NIGDY NIE JADŁA NIC INNEGO GDY NIE PODAWAŁ MU KTOŚ Z JEGO STADŁA . PRZYKRO CZYTAĆ O TYCH POSZKODOWANYCH PSIAKACH.

Napisz komentarz »