REKLAMA

Wasze sprawy

Kontrola w Swiss Krono

Opublikowano 23 kwietnia 2021, autor: nk

Rzeka Lubsza i ciek Sinica zostały zatrute – Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Zielonej Górze nie ma co do tego wątpliwości. Teraz szuka winowajców. Wśród podejrzanych jest żarska fabryka Swiss Krono.

– W związku z pogorszeniem jakości wody płynącej w Sinicy i Lubszy postanowiliśmy przeprowadzić kontrolę gospodarki wodno-ściekowej w firmie Swiss Krono w Żarach – zapowiada Andrzej Uchman, naczelnik wydziału kontroli w WIOŚ. Termin kontroli pozostaje  tajemnicą. Faktem jednak jest to, że do rzeczki wypuszczone zostały ścieki, które zdecydowanie pogorszyły jakość płynącej wody.

Alarmowali mieszkańcy

O zanieczyszczeniu Sinicy, która jest dopływem Lubszy informowaliśmy w marcu tego roku. Wtedy mieszkańców Lipinek Łużyckich zaniepokoiła płynąca brązowa, pieniąca się i śmierdząca breja. Od razu zaalarmowali Urząd Gminy, który powiadomił o zanieczyszczeniu rzeki WIOŚ. Kontrolerzy z Inspektoratu pobrali próbki wody do badań. Po kilku tygodniach okazało się, że faktycznie do rzeki trafiły ścieki, które pogorszyły jej stan. Nie ustalono jednak winowajcy, a jedynie podejrzanych.

Sprawdzą innych

– Oprócz Swiss Krono skontrolujemy również inne zakłady w Sieniawie Żarskiej i Lipinkach Łużyckich, które mogą odprowadzać zanieczyszczenia do rzeki – dodaje A. Uchman. Kontrolerzy zapowiadają, że w związku z powtarzającymi się zgłoszeniami dotyczącymi zanieczyszczenia Sinicy i Lubszy, będą ten obszar częściej badać i patrolować.

Napisz komentarz »