REKLAMA

Kultura, Oświata

Majówka w czasach zarazy

Opublikowano 23 kwietnia 2021, autor: Piotr Piotrowski

Jak nie pandemia, to pomysły urzędników. Jeśli nawet Majówka w Żaganiu się odbędzie, to za kasę. Naszą. – Dlaczego koncert Ani Wyszkoni na Majówkę ma być odpłatny, skoro Żagański Pałac Kultury ma na swoją działalność w tym roku 2 mln 577 tys. zł? – pytają mieszkańcy Żagania. Pytają też i radni z opozycji.

Zaplanowany na 2 maja koncert Ani Wyszkoni w Żaganiu ma być odpłatny.

– Aby wysłuchać przebojów gwiazdy na dziedzińcu żagańskiego pałacu trzeba zapłacić 30 zł.  Kiedyś majówkowe koncerty były bezpłatne, jak choćby zespołu Lemonu – wspominają mieszkańcy. – Jeśli w czasie pandemii można robić na świeżym powietrzu odpłatnie koncerty, to jaki jest problem, aby aby zorganizować bezpłatny występ, oczywiście z ograniczoną ilością mieszkańców? To trochę, jak z poradą u lekarza w czasie pandemii. Bezpłatnie to można się umówić na tzw. teleporadę, prywatnie – osobiście, w gabinecie.

Kasa jest, imprez nie ma

Oburzenia nie kryją radni z opozycji, którzy często podkreślali, że ŻPK ma zbyt duży budżet  (2 mln 577 tys. zł) w czasach pandemii i kultury „online”. I proponowali przekazanie części tych pieniędzy m.in. dla spółki MZK do ulgowych i bezpłatnych przejazdów mieszkańców czy zwiększenie dotacji dla Muzeum Obozów Jenieckich

– W kontekście lockdownu mieszkańcy są spragnieni koncertów i rozrywki. Przecież występ Ani Wyszkoni można byłoby zorganizować w reżimie sanitarnym również bezpłatnie, rozdając mieszkańcom określoną pulę biletów  – mówi radny Tomasz Kwarciński. –  Żagański Pałac Kultury ma pieniądze na organizację imprez. I to niemałe. Jego łączny budżet wynosi 2 mln 577 tys. zł. W tej sytuacji, jeśli organizuje się komercyjny, płatny występ gwiazdy, za 30 zł od osoby, należy zadać pytanie, na co pójdą pieniądze z dotacji na Żagańskiego Pałacu Kultury?  Przecież są tam ujęte koszty organizacji imprez, w tym dwóch największych – Majówki i Jarmarku Św. Michała.

Taka polityka

Dyrekcja ŻPK zapewnia, że koncert Wyszkoni to tylko jedna z wielu atrakcji tegorocznej Majówki, która z powodu pandemii i obostrzeń, odbędzie się na terenie pałacowego parku (1-3 maja).

– Biletowanie imprezy jest zgodne z polityką finansową instytucji oraz reżimem sanitarnym w związku z trwającą epidemią Covid-19 – tłumaczy dyrektor ŻPK, Anna Mrowińska.

A pozostałe atrakcje?Ma być Stacyjkowo ? pociąg dla dzieci, plener malarski, animacje dla najmłodszych, Muzyka w ogrodzie (koncerty plenerowe w różnych klimatach), Retro Park ? zabytkowe klimaty, Zakątek łowiecki czy Kioski Kultury (a w nich informacje o planach kulturalnych w mieście). – Przygotowaliśmy również wraz z regionalistami zwiedzanie parku – dodaje dyrektor.  – Program Święta Parku został przygotowany z myślą ograniczeniach, jakie obowiązują podczas organizacji imprez plenerowych.

Wszystko wskazuje jednak, że nie zabawimy się nawet odpłatnie. Dyrektorka juz zastrzega, że w przypadku podtrzymania ciągłości obostrzeń dla instytucji kultury, Święto Parku zostanie przeniesione na 27 czerwca br.

komentarz »
  1. MareX 1 maja 2021 13:59 - Odpowiedź

    Największą zarazą jest myślenie ludzi ,że jest jakaś zaraza. I media, oj tak media siejące propagandę.

Napisz komentarz »