REKLAMA

Komunikacja

Rondo do wymiany, projekt do kosza

Opublikowano 23 kwietnia 2021, autor: Piotr Piotrowski

Prowizoryczne rondo w Szprotawie zostanie rozebrane. Zastąpi je nowe, za ponad 4 mln zł.

Mieszkańców Szprotawy czekają spore utrudnienia w centrum miasta. A to za sprawą kilkumilionowej inwestycji. Już wkrótce ruszy przebudowa ulic Bronka Kozaka i Chodkiewicza a w poniedziałek,  20 kwietnia burmistrz podpisał umowę na budowę ronda przy Pl.Komuny Paryskiej oraz skrzyżowania ulic Głogowskiej, B. Kozaka, Targowej, Odrodzenia i I Armii.  W tym roku zostanie wykonany projekt ronda, a do końca przyszłego – wykonane zostaną roboty. Wartość inwestycji sięga 4,34 mln zł z czego połowa to dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

To oznacza, że rozebrane zostanie rondo powstałe za czasów poprzedniego burmistrza. To nietypowe, bo złożone z betonowych prefabrykatów kosztowało gminę 349 tys. zł. Wcześniej urzędnicy planowali budowę ronda z prawdziwego zdarzenia, za dużo większą kwotę. Wydali aż 129 tys. zł na dokumentację, ale pieniądze poszły w błoto, bo gmina nie otrzymała unijnej dotacji. Elementy prowizorycznego ronda zostaną przeniesione do Wiechlic, w rejon skrzyżowania ul. Akacjowej z pobocznymi drogami, w ramach usprawnienia ruchu drogowego  i poprawy bezpieczeństwa. A co z projektem za 129 tys. zł?  Zdezaktualizował się i trafił do kosza. 

 – Na tych przedsięwzięciach zależy również mieszkańcom, którzy najwięcej uwag kierują w sprawie fatalnego stanu dróg. Rozpoczęte właśnie inwestycje kompleksowo rozwiążą problem bezpiecznego poruszania się przez skrzyżowanie ulic Głogowskiej, B. Kozaka, Targowej, Odrodzenia, I Armii – mówi burmistrz Mirosław Gąsik. – Znikną kłopoty z nieustannie niszczącą się nawierzchnią ronda, której doraźne i kosztowne naprawy nie przynoszą efektu. Rondo zostanie też powiększone, co ułatwi poruszanie się pojazdów gabarytowych.

Napisz komentarz »