REKLAMA

Samorząd

Bez Amora w parku

Opublikowano 23 kwietnia 2021, autor: Piotr Piotrowski

Cztery fontanny z żagańskiego parku mają pecha. Urząd Miasta zerwał umowę z firmą, która nie wywiązała się z ich renowacji i planuje ogłosić nowy przetarg, na dokończenie zadania. Przez pandemię, temat utknął u Lubuskiego Konserwatora Zabytków.

Fontannowych perturbacji ciąg dalszy. Najpierw urzędnicy szukali ponad dwa lata firmy, która chciałaby się tym zająć. Gdy się znalazła, okazało się, że nie zamierza wywiązać się z zadania. Najtańszą ofertę złożyła firma z Suchedniowa, która za prace zażyczyła sobie 1 mln 242 tys. zł. Wykonawca nie wywiązała się w ubiegłym roku z zadania, więc magistrat zerwał z nią umowę.  Przypomnijmy, na remont czekają: fontanna z Wazą, fontanna z Nereidami i uskrzydlonym Amorem oraz fontanna Kamienista i fontanna Kaskada przy fosie.

 – Nadal trwa inwentaryzacja wykonanych już zadań i określenie niezbędnych jeszcze do wykonania prac – poinformowała nas we wtorek, 20 kwietnia Agnieszka Zychla, rzeczniczka Urzędu Miasta. – Ogłoszenie nowego zamówienia i wyłonienie kolejnego wykonawcy będzie możliwe po odbiorze prac przez Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Ten zdecydował, że ze względu na wysoki poziom trudności odbioru wykonanych prac konieczne jest spotkanie z udziałem wszystkich stron – osoby kierującej pracami konserwatorskimi, kierownika robót, wykonawcy i przedstawicieli inwestora. Trwa ustalanie terminu i formy spotkania.

 – Z uwagi na sytuację pandemiczną od ponad roku wszystkie procedury zostały odroczone, a organizacja spotkań w tak rozbudowanej formule jest niemożliwa – tłumaczy Zychla. – Wystąpiliśmy więc do Urzędu Marszałkowskiego o wydłużenie terminu realizacji całego projektu do końca 2022 roku (zadanie jest finansowane z unijnych funduszy – red.). Przed ogłoszeniem nowego przetargu konieczna będzie aktualizacja kosztorysu inwestycji.

Napisz komentarz »