REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Do urzędu w pandemii

Opublikowano 23 kwietnia 2021, autor: jb

Zdalnie lub stacjonarnie pracują urzędnicy w naszym regionie. W niewielu miejscach wejdziemy do urzędu bez wcześniej umówionej wizyty. Urząd to nie prywatna firma. Normy w pracy wyrobić nie trzeba, zysku wypracować też nie. Można więc zdalnie i na raty.

Na wizytę w urzędzie trzeba umówić się np. w Żarach.

– Apelowaliśmy do mieszkańców o to, by sprawy załatwiać telefonicznie lub przez internet, ale są sprawy, które trzeba załatwić osobiście w urzędzie. – mówi Edyta Nawrot, rzeczniczka Urzędu Miasta w Żarach. Zanim jednak pójdziemy do urzędu, musimy telefonicznie ustalić dzień i godzinę wizyty.

Trzy wejścia do budynku (A,B,C) służą do załatwiania spraw w poszczególnych wydziałach.

W Urzędzie Miasta w Żaganiu najtrudniejsza sytuacja była pod koniec marca, gdy koronawirusa miało siedmiu pracowników urzędu. Wtedy ograniczono możliwość wejścia na teren urzędu.

 – Ponownie poprosiliśmy o załatwianie tych spraw, które się da, zdalnie. Do urzędu można wejść, ale trzeba się wcześniej umówić z pracownikiem. On w wyznaczonym czasie zejdzie na parter, by załatwić daną sprawę. –  mówi rzeczniczka Agnieszka Zychla. – Zamiast wcześniejszych spotkań mieszkańców z burmistrzem w poniedziałki, wprowadziliśmy możliwość rozmów telefonicznych z burmistrzem i jego zastępcą – dodaje A. Zychla. Dzwonić, ale tylko poprzez sekretariat, z wytłumaczeniem o co nam chodzi, można w poniedziałki w godz. 14:00-15:30.

 

 Wpuszczą

Bez telefonicznego umawiania się na wizytę załatwimy sprawy w Urzędzie Gminy w Żarach. -W jednym pomieszczeniu może przebywać jeden petent, a my przygotowaliśmy biuro podawcze i kasę urzędu na parterze, żeby mieszkańcy nie musieli chodzić po całym urzędzie. – mówi Edyta Ciecierska, sekretarz gminy. -Oczywiście apelujemy o to, żeby możliwe sprawy załatwiać przez telefon czy internet – dodaje.

Podobnie pracuje Urząd Gminy w Żaganiu. -Trzeba pamiętać jednak, że wpuszczamy pojedynczo. Najwięcej spraw staramy się załatwiać na parterze w biurze podawczym, tam do mieszkańca przychodzi pracownik – mówi sekretarz Danuta Michalak.

 

Nie wszystkie drzwi otwarte

W żarskim starostwie z pracy zdalnej, na zmianę, korzystają pracownicy tych wydziałów, którzy mają kontakt z petentami. -Głównie chodzi o wydział budownictwa i geodezji czy wydział komunikacji. Pracownicy mają harmonogram wyznaczany przez naczelników, kiedy zmieniają się w pracy.   – mówi sekretarz Agnieszka Domaradzka.

 W żagańskim starostwie na parter mogą wejść ci, którzy załatwiają sprawy w wydziale komunikacji. Oczywiście obowiązuje zasada elektronicznej rejestracji na dany dzień i godzinę. – Gdy konieczna jest osobista wizyta np po odbiór dokumentów, to trzeba się umówić telefonicznie – mówi Iwona Hryniewiecka, sekretarz powiatu. – Pracujemy stacjonarnie, zdalnie na wielu stanowiskach po prostu się nie da, bo dokumentów nie da się tak po prostu brać do domu. 

 

Apelują o telefon

Większych zmian nie odczują mieszkańcy w Lubsku. -My pracujemy stacjonarnie. Apelowaliśmy o to, żeby się umawiać na konkretną wizytę, ale zdarzają się przypadki, że mieszkańcy i tak przychodzą – mówi sekretarz Iwona Poszwa

 Gdy załatwiamy sprawy w szprotawskim magistracie, musimy pamiętać, że do odwołania zamknięta jest kasa w urzędzie. Na spotkanie z urzędnikiem musimy się wcześniej umówić. – Apelowaliśmy o to, by ograniczyć wizyty w urzędzie.  Większość dokumentów wysyłamy petentom na ich adresy. Są jednak sprawy, kiedy wymagana jest obecność, jak np. odbiór dowodu osobistego. Tworzone są harmonogramy osób, kiedy kto przebywa na pracy zdalne – mówi sekretarz Iwona Prokop.

 

Do sądu i do skarbówki

Żeby wejść do sądu w Żarach, ochronie należy podać cel wizyty (wyznaczony termin rozprawy, orzeczenia wyroku, wglądu do dokumentów itp.). Osoby wpuszczane będą najwcześniej na 10 minut przed wyznaczoną godziną wizyty. Przed wejściem każdy ma mierzoną temperaturę. Podobnie jest w Żaganiu, wejść na teren sądu mogą wejść te osoby, których dotyczy wyznaczenie wizyty, bez osób towarzyszących.

W Urzędach Skarbowych zalecane jest załatwianie spraw zdalnie, a jeżeli ktoś musi wejść na teren urzędu, musi się wcześniej umówić. W internecie jest przygotowany do tego specjalny formularz.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaleca załatwianie spraw zdalnie. -Mimo tego, sale obsługi klienta są czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-15:00. Czasami trzeba po prostu poczekać na swoją kolej. Wszyscy jednak zostaną obsłużeni – mówi Agata Muchowska, rzecznik oddziału ZUS w Żarach.

Napisz komentarz »