REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

U nas jak w Teksasie

Opublikowano 23 kwietnia 2021, autor: Michalina Kozarowicz

Wiosenna burza przerodziła się w trąbę powietrzną!

Amerykanie mają swoją aleję tornad i my też! Nasza rozciąga się przez gminy Lubsko i Jasień. W niedzielę (18.04) mieszkańcy tych dwóch gmin mogli na własne oczy oglądać trąbę powietrzną. I byli zszokowani zjawiskiem.

– Spacerując w okolicy widziałem to na żywo… nie było żadnego mega podmuchu, świstu latających rzeczy. To była chmura w kształcie mini tornada. – opowiada Paweł Kawalir z Lubska, który widział zjawisko na własne oczy.

–  W tym przypadku mieliśmy do czynienia z mocno rozbudowanym lejem kondensacyjnym, a więc istniało ryzyko trąby powietrznej nie związanej z mezocyklonem superkomórki burzowej. wyjaśnia specjalista z portalu Lubuscy Łowcy Burz. – Różnicą pomiędzy lejem kondensacyjnym a trąbą powietrzną jest styczność z podłożem. Jeżeli jest styczność, to lej osiąga miano trąby powietrznej. W województwie lubuskim co roku odnotowywane są pojedyncze przypadki lejów kondensacyjnych. Jednak przeważnie są mniej rozbudowane od tego z powiatu żarskiego. Sezon burzowy aktualnie trwa ale jego gwałtowniejsza część rozpocznie się w maju, gdy temperatura ulegnie wyraźnemu wzrostowi.

Napisz komentarz »