REKLAMA

Zdrowie

Nie wstrzymują szczepień

Opublikowano 16 kwietnia 2021, autor: jb

20 końca czerwca rząd chce podać 20 mln szczepionek w kraju. Tymczasem u nas niektóre przychodnie nadal szczepią jeszcze osoby… powyżej 75 roku życia.

W tym tygodniu na szczepienia mogą rejestrować się osoby urodzone od 1962 roku i młodsi. Harmonogram rejestracji wyznaczono do 24 kwietnia na razie kończąc na osobach z 1973 rocznika. Od przyszłego tygodnia mają ruszyć pierwsze punkty szczepień masowych i ma być ich coraz więcej. Nie zmienia to jednak sytuacji w małych przychodniach, w których ciężko załapać się na wolne miejsce. Niektóre przychodnie nadal szczepią jeszcze tych… powyżej 75 roku życia.

– Mam 74 lata. Jestem zapisany do przychodni w Żaganiu. Od dwóch miesięcy chcę zapisać się na szczepionkę i ciągle słyszę, że nie ma już wolnych miejsc. Nie udało się zapisać ani mi, ani żonie. Nie mam możliwości, żeby jechać 100 km do innego punktu szczepień. Nie wiem, kto i jak planuje te szczepienia, ale praktyka od teorii różni się bardzo – mówi pan Bronisław z Bożnowa.

W praktyce, w powiecie żarskim do tej pory podano 25.479 dawek szczepionki. Pełne dwie dawki przyjęło już 5 tysięcy 350 osób. W ostatniej dobie podano łącznie 863 dawki szczepionki.

W powiecie żagańskim podano o ponad połowę mniej szczepionek, bo na razie jest to 10 tysięcy 485 dawek. Dwie dawki przyjęło 2.832 osoby. W ostatniej dobie zaszczepiono 387 pacjentów.

W naszym województwie podano do tej pory 217.405 dawek szczepionki. Łącznie 54.980 osób przyjęło już dwie dawki. W ostatniej dobie podano 6.757 dawek i nadal jest to drugi od końca dzienny wynik w porównaniu do wszystkich województw.

W kraju podano do tej pory 8mln 223.370 dawek, 2 mln 190.290 to osoby zaszczepione już dwoma dawkami.

Uznana za bezpieczną

Do kraju w tym tygodniu dotarła pierwsza dostawa szczepionek firmy Johnson&Johnson. Jednocześnie w tym samym tygodniu podawanie tej szczepionki wstrzymano w USA. Na blisko 7 mln podanych dawek odnotowano tam 6 przypadków wystąpienia zakrzepicy. Zgodnie z zapowiedziami polskiego rządu u nas szczepienia będą prowadzone. – Europejska Agencja Leków oceniła poziom bezpieczeństwa tej szczepionki na podstawie badań klinicznych. Wiemy, że jest przeznaczona dla osób już od 18 roku życia, podaje się jej jedną dawkę. Pełną odporność uzyskuje się po 14 dniach od podania szczepionki. Wiadomo, że do możliwych wystąpień zakrzepicy sprzyja przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych i palenie papierosów – mówił Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych w czwartek, 15 kwietnia.

– W różnych krajach Unii Europejskiej wybuchła panika z powodu szczepionki AstraZeneca, my nie ulegliśmy tej panice, nie wstrzymaliśmy szczepień. U nas tylko chwilowo zainteresowanie tą szczepionką zmalało – zastrzegł Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu do Narodowego Programu Szczepień.

Uwolnić rejestrację

Minister przyznał też, że zdarzają się w kraju sytuacje, że jeżeli ktoś pójdzie do przychodni pod wieczór, ma szansę zaszczepić się, jeżeli w dzień nie zgłosili się po nią zapisani pacjenci. -Wiemy, że robią tak nawet zdrowie, 30-letnie osoby. Już niedługo uwolnimy możliwość rejestracji na szczepienia, dla wszystkich chętnych, ale trzeba jeszcze trochę poczekać – mówił M. Dworczyk.Ile? Nie wiadomo.

Choć w przyszłym tygodniu mają ruszyć punkty szczepień masowych nie wiadomo jeszcze, czy będzie specjalnie do nich uruchamiana osobna rejestracja czy będą do nich kierowane kolejne osoby, które chcą się zapisać na szczepienia zgodnie z harmonogramem. Do szczepień w aptekach i zakładach pracy rząd przymierza się od połowy lipca, ale szczegółów też jeszcze nie podano.

Napisz komentarz »