REKLAMA

Samorząd

Biorą się za twoje grunty

Opublikowano 16 kwietnia 2021, autor: bj

Jesteś właścicielem nieruchomości w gminie Żary? Sprawdź, czy także do ciebie po pomiary przyjdzie geodeta.

Modernizacja zarządzona przez starostę będzie dotyczyła nieruchomości w Bieniowie, Lubomyślu, Łazie, Stawniku a także Złotniku i w Mirostowicach Dolnych wraz z sąsiadującymi miejscowościami. Prace wykona Gispro sp. z o.o. ze Szczecina. Geodeci pojawią się pod koniec kwietnia. Właściciele nieruchomości dostają zawiadomienia w tej sprawie.  Może się to wiązać z koniecznością wpuszczenia geodetów na jej teren.

– Pomiary zostały zaplanowane w formie takich kwadratów, dlatego obejmują najbliższe sąsiedztwo Złotnika i Mirostowic Dolnych-tłumaczy Edyta Ciecierska, sekretarz gminy Żary.

Dlaczego? – Kiedyś powierzchni gruntów była wyliczana w arach, teraz jest to robione z dokładnością do metra kwadratowego. Może być tak, że komuś o kilka czy kilkadziesiąt metrów nieruchomość się zwiększy lub zmniejszy. Choć znam przypadki, że te różnice dochodziły do 500 metrów – tłumaczy E. Ciecierska.

Zmienią podatki

Celem aktualizacji będzie także sprawdzenie budynków. Czy wszystkie są się w ewidencji, albo jakie jest ich przeznaczenie. – To ma znaczenie, bo inaczej jest opodatkowany garaż, a inaczej pomieszczenia gospodarcze z przeznaczeniem na płody rolne – tłumaczy E. Ciecierska.

Wszystkie dane po zakończeniu pomiarów zostaną wyłożone do konsultacji. – O terminie będziemy informować na tablicy informacyjnej, informacje będzie też publikować starostwo -wyjaśnia E. Ciecierska.

Po zakończeniu konsultacji dane zostaną przekazane do prowadzonej przez powiat ewidencji. – Wówczas może się zdarzyć, że właściciele nieruchomości, gdzie zostaną naniesione korekty otrzymają nowe decyzje podatkowe. Kwota może się zmniejszyć lub zwiększyć. I po to właśnie jest wyłożenie dokumentów, żeby każdy mógł sprawdzić, czy jego nieruchomość została dokładnie zmierzona. O ile wykazany zostanie błąd, można to skorygować, bez żadnych kosztów dla mieszkańca-wyjaśnia E. Ciecierska.

Potem będzie to już można zrobić tylko na indywidualny wniosek i po opłaceniu geodety.

Zainteresowani mieszkańcy mogą skorzystać z konsultacji w dniach 27- 29 kwietnia w świetlicach w Złotniku i Mirostowicach Dolnych od godz. 8.

Szczegółowe informacje pod nr tel. 91 444 06 56.

Napisz komentarz »