REKLAMA

Gospodarka

Znów się zaczeło dziać!

Opublikowano 16 kwietnia 2021, autor: Michalina Kozarowicz

Tyliczki wracają do gry. Pod Lipinkami Łużyckimi znów pojawił się ciężki sprzęt.

W to, że w Tyliczkach (gm. Lipinki Łużyckie) powstanie luksusowy kurort już wiele osób przestało wierzyć. A jednak! Prace nad osiedlem, sztucznym jeziorem i kurortem rodem z amerykańskiej pocztówki znów ruszyły.

Światowy poziom 

Inwestorem parku w Tyliczkach jest firma Wolin Real Estatez siedzibą w Słupsku, która wybrała Tyliczki ze względu na ich wygodne położenie pomiędzy Wrocławiem, Poznaniem, Dreznem i Berlinem. To właśnie w mieszkańców tych miast celowana jest inwestycja, w ramach której powstanie sztuczne jezioro, SPA, lotnisko i centrum handlowe. W Tyliczkach.  baza noclegowa ma zmieścić nawet 14 tys. osób! To ponad 4 razy więcej niż 3 tysiące mieszkańców tej najmniejszej gminy w powiecie żarskim. Dziś miejscowość zamieszkuje 30 osób. Prowadzi do niej tylko jedna asfaltowa droga. O inwestycji w Tyliczkach po raz pierwszy mieszkańcy usłyszeli w marcu 2017 roku, kiedy to wójt Michał Morżak zdradził szczegóły inwestycji w sali GOK-u. Kilka miesięcy później było huczne wbijanie łopaty. A w 2019 roku po koparkach i wywrotkach w Tyliczkach nie było już śladu.

Na własny koszt

Teraz coś się zaczęło dziać.

– Z Piotrowa na własny koszt inwestor ciągnie wodociąg – mówi Michał Morżak, wójt Lipinek Łużyckich –  Z tego co wiem, teraz prace nabiorą tempa. Przestój wynikał z opóźnień jakie niesie ze sobą zdobycie pozwoleń na budowę. Swoje też zrobiła pandemia – dodaje M. Morżak

W pierwszym etapie ma być zagospodarowane 15 ha i sztuczne jezioro o powierzchni 8 ha, na którym ma powstać wyspa i domy z prefabrykatów, łącznie teren parku ma obejmować obszar 150 ha. Inwestycja ma być rozbudowywana w kierunku Boruszyna. Inwestor  stara się, by na jego teren można było zjechać z drogi A18.

Napisz komentarz »