REKLAMA

Zdrowie

W szpitalu ciągle gorąco

Opublikowano 16 kwietnia 2021, autor: bj

Potrzebne grube miliony, których na razie nie ma. Za to Szpital na Wyspie wsparli nowi lekarze.

Zwracali się o 7 mln  500 tys. zł, dostali 500 tys. zł. Miało pójść na rozbudowę Szpitala na Wyspie w Żarach o nowe skrzydło, gdzie znaleźć ma się m.in oddział geriatryczny (ma to kosztować nawet 8 mln 500 tys. zł), ale na to trzeba będzie poczekać.

O komentarz do podziału kwot dotacji z rządowego funduszu inwestycji lokalnych prosimy Józefa Radziona, starostę żarskiego. – Trudno mówić o zadowoleniu, biorąc pod uwagę  kwotę przydzielonego dofinansowania. Szacujemy, że kilkadziesiąt tysięcy będzie kosztował program funkcjonalno-użytkowy, na bazie którego będziemy szukali możliwości dofinansowania inwestycji. Pozostałe pieniądze sfinansują wydatki na zakup szpitalnego sprzętu – tłumaczy J. Radzion.

– Wydatków jest bardzo dużo. Musimy wymienić rozdzielnice prądu, stację transformatorową, agregaty prądotwórcze – wylicza Jolanta Dankiewicz, prezeska Szpitala na Wyspie.

Kolejnym zastrzykiem będzie okrągłe 400 tys. zł. Zarząd Powiatu podjął decyzję o podwyższeniu kapitału zakładowego Szpitala na Wyspie.

-Na chirurgii konieczny jest zakup kolumny endoskopowej, jeszcze jeden aparat do znieczuleń, który wspomoże salę zabiegową, gdzie są wykonywane drobne zabiegi ginekologiczne – wylicza J. Dankiewicz.

Sytuacja wciąż jest trudna. – Jesteśmy szpitalem, który leczy pacjentów niezakażonych covidem. Ale przejęliśmy obowiązki innych szpitali, które są w tej chwili jednoimienne.

Szpital na wyższym poziomie

Kwiecień to miesiąc wielu zmian. – Od początku miesiąca oddział ginekologiczno ? położniczy i noworodkowy  funkcjonują na wyższym poziomie. Nie są już oddziałem pierwszego, ale  II poziomu referencyjnego-cieszy się J. Dankiewicz.

Placówka musiała przejść weryfikację. –  Sprzętu, kadry, bazy lokalowej. Żarską ginekologię, położnictwo i neonatologię oceniali  konsultanci wojewódzcy – prof. dr hab. n. med. Jana Skrzypczak oraz dr hab. n. med, prof. UM  Jan Mazela – tłumaczy J. Dankiewicz.

W szpitalu są już wymagane podwójnie obsadzone dyżury. Będzie też większe finansowanie dla operacji onkologicznych i laparoskopowych.

– Oddział ma m.in. dwa stanowiska do intensywnej terapii noworodka, aparat USG, stanowiska do resuscytacji, nowoczesne zintegrowane stanowiska do pielęgnacji noworodka -wylicza J. Dankiewicz.

Podwójne dyżury

Dodatkowo w oddziale ginekologiczno położniczym,  kierowanym przez Andrzeja Baryłę i Piotra Jackiewicza pacjentki oczekujące narodzin dziecka będą objęte opieką od pierwszych tygodni ciąży w poradniach specjalistycznych. Od 1 kwietnia  dyżury popołudniowe i nocne muszą pełnić dwaj lekarze, w związku z czym ze szpitalem w ostatnim czasie podjęło współpracę 10 nowych medyków – Marek Blitek, Mariusz Szkołuda, Małgorzata Lechowska, Paweł Polański, Justyna Kuczkowska, Monika Gmys, Magdalena Chryk, Agnieszka Misiak, Małgorzata Zamroziewicz (oddział ginekologii) i Joanna Jazownik (oddział noworodkowy).

W szpitalu odbywa się  ponad 1tys. porodów rocznie, tyle samo zabiegów operacyjnych i jest blisko 3 tys. leczonych pacjentek.

 

Napisz komentarz »