REKLAMA

Kultura, Oświata

Bibliotekarz roku jest z Żagania

Opublikowano 16 kwietnia 2021, autor: jb

Magdalena Śliwak, dyrektor Miejskiej Biblioteki w Żaganiu, została wybrana Bibliotekarzem 2020 roku województwa lubuskiego.

To miano nadało jest Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

Magdalena Śliwak, jako dyrektor Biblioteki w Żaganiu, koordynuje działania 24 placówek w powiecie (8 bibliotek i 16 filii). W zawodzie jest od 16 lat, ma wykształcenie wyższe bibliotekarskie.

Stowarzyszenie uzasadniając wybór zwróciło uwagę na to, że rozszerzyła ofertę biblioteki o dostęp do e-booków, szybkiego Internetu, programowanie z robotami Photon. Dodatkowo, biblioteka prowadzi 3 Dyskusyjne Kluby Książki, Klub Dzierganek, Galerię Exlibrisu, Klub Młodego Twórcy, Akademię Rodzica, Klub Origami, a Wędrująca Biblioteka odwiedza  przedszkola.

Jesteśmy dumne

Pomimo pandemii, Bibliotekę w Żaganiu w ub.r. odwiedziło 26018 osób. Zorganizowano  61 spotkań.

– Cieszymy się wszyscy, bo to tak naprawdę wyróżnienie dla całego naszego zespołu. Jesteśmy dumne, że taka mała biblioteka została zauważona, a nasza praca w województwie doceniona – mówi M. Śliwak. – To niespodzianka i zaskoczenie, kompletnie się tego nie spodziewałyśmy.

– Na pewno dużą rolę w naszej pracy miało skomputeryzowanie biblioteki, to był mój priorytet. Dzisiaj zbiory możemy wypożyczać elektronicznie. W czasie pandemii my się nie zamknęłyśmy, próbowałyśmy docierać do czytelników m.in. przez Facebook i Instagram czy YouTube – mówi M. Śliwak.

Dużo planów

Biblioteka w internecie umieszczała m.in. informacje o zbiorach, działalności klubów zainteresowań. Utworzone zostały interaktywne moduły, był quiz karciany, wystawy online, wirtualny spacer śladami regionalnych artystów.

-Już w tym roku mam trzy wygrane konkursy organizacji projektów, to uruchomienie Klubu Seniora, zajęcia z robotyki dla dzieci i młodzieży i nowoczesne warsztaty dla dzieci dofinansowane z ministerstwa – wymienia.

Pomysły na dalszą pracę cały czas. -Nie osiadamy na laurach. Chcielibyśmy unowocześnić nasze pomieszczenia. W najbliższym czasie skupimy się na pracach doraźnych, będziemy m.in. wymieniać regały na książki w oddziale dla dorosłych. Marzy nam się też pierwszy festiwal literacki – mówi wyjątkowa bibliotekarka M. Śliwak.

Napisz komentarz »