REKLAMA

Aktualności, Zdrowie

Krew ciągle potrzebna

Opublikowano 16 kwietnia 2021, autor: jb

Od poniedziałku, 19 kwietnia, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zmienia swoją siedzibę oddziału w Żaganiu.

Do tej pory krew można było oddawać w wydzielonych pomieszczeniach żagańskiego Sanepidu przy ul. Szprotawskiej. Od poniedziałku, dawcy przyjmowani będą w wyremontowanym budynku dworca kolejowego przy ul. Kolejowej.

-Ten lokal jest większy, są pomieszczenia na parterze. Mamy nadzieję, że wszystkim będzie tu przestronniej – mówi Krzysztof Piwowarczyk z RCKiK.

Nowa siedziba oddziału będzie po lewej stronie od głównego wejścia dworca przy ul. Kolejowej. Nie zmieni się personel oddziału ani godziny otwarcia oraz numer telefonu.

– Dla krwiodawców zmienia się tylko lokalizacja. Pracujemy tak samo od poniedziałku do piątku, rejestracja od 8:00 do 10:30. Pomimo pandemii, różne wypadki, choroby, operacje cały czas się dzieją i ta krew po prostu jest potrzebna – dodaje K. Piwowarczyk.

W czasie pandemii za oddanie krwi należą się dwa dni wolne od pracy. Dzień oddania i jeden następny. Każdy, kto oddaje krew może liczyć też na ekwiwalent w postaci 9 czekolad i soku.

Pomieszczenia po dawnym punkcie krwi zostaną przejęte przez Sanepid, na jego własne potrzeby.

W Żaganiu ozdrowieńcy nie mogą oddawać osocza, jeżeli wcześniej chorowali na koronawirusa.

– Osocze można w naszym województwie oddawać tylko w Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze. Wcześniej trzeba taką wizytę ustalić telefonicznie.- tłumaczy K. Piwowarczyk.

Napisz komentarz »