REKLAMA

Praca

Ukraińcy wracają do pracy

Opublikowano 16 kwietnia 2021, autor: jb

Pracodawcy już starają się o zezwolenia na pracę dla obywateli Ukrainy. Tylko od początku roku w powiatach żarskim i żagańskim wpłynęło niewiele mniej takich zgłoszeń niż w całym 2020 roku.

Powiatowy Urząd Pracy w Żarach w pierwszym kwartale br. dokonał  już wpisu do rejestru 567 oświadczeń pracodawców  o powierzeniu pracy dla cudzoziemców, w tym 508 z nich dotyczy obywateli Ukrainy. W całym ubiegłym roku wpisali łącznie 1588 oświadczeń o powierzeniu pracy, większość z nich, bo 1463 dotyczyły obywateli Ukrainy.

Pracodawcy szukają także pracowników sezonowych. PUP w Żarach w ub. roku miał 159 wniosków o wydanie pozwoleń na pracę sezonową dla cudzoziemców, wydał 115 pozwoleń na taką pracę. Już tylko w tym roku do PUP złożono 78 wniosków o pozwolenie na pracę sezonową, pozytywnie rozpatrzono na razie 45 wniosków.

Łatwiej o wizę

 W powiecie żagańskim w całym 2020 roku wydano 712 oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy Ukraińcom. PUP wydał także  36 zezwoleń na pracę sezonową. -Ona dotyczy zazwyczaj prac w rolnictwie, a w naszym powiecie nie ma aż tylu dużych rolników, żeby szukali osób do pracy – mówi Katarzyna Palcat, kierownik działu ewidencji i świadczeń PUP. Za to już od początku 2021 roku pracodawcy złożyli już 378 oświadczeń i 24 wnioski o zezwolenia na pracę sezonową.

-W tym roku widać, że wniosków jest więcej w porównaniu do całości ubiegłego roku, ale trzeba pamiętać, że przez koronawirusa długo zamknięte były konsulaty i ciężej było starać się o przyznanie wizy do Polski. W tym roku jest już z tym łatwiej – dodaje K. Palcat.

Napisz komentarz »