REKLAMA

Komunikacja

Poczekamy na rondo i drogi

Opublikowano 16 kwietnia 2021, autor: bj

Rondo na obwodnicy, szersza droga i wygoda, nawet gdy pojadą wielkie tiry. Tylko trzeba czekać.

Projekt ronda na miejskiej obwodnicy Żar, u zbiegu z ul. Piastowską i drogą w kierunku Lubska, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad już ma. 

– Mamy już gotowy projekt z zezwoleniem. Po opracowaniu dokumentacji dla obwodnicy Żar, zostanie on włączony do niej na etapie przetargu na roboty budowlane. Po przetargu i wyborze wykonawcy do prac – informuje Anna Jakubowska, rzeczniczka GDDKiA.

 GDDKiA zajmuje się wyborem ofert spośród ofert, które wpłynęły na 3 różne przetargi związane z inwestycjami w rejonie Żar.

Pierwsza z nich to właśnie przebudowa obwodnicy. Zwiększony zostanie parametr nośności drogi (dla pojazdów o nacisku osi pojazdu do 11,5 t) oraz poszerzenie jezdni.

Zgłosiło się aż 5 chętnych. Najdroższa oferta jest spółki CertusVia Sp. z Warszawy (1 mln 874 tys. zł), Multiconsult Polska chce 1 mln 749 tys. zł, Wrocławskie Biuro Projektów – 987 tys. zł, P.S. Projekt P. Szymańskiego ze Szczawna Zdrój – 648 tys. 800 zł oraz SMP Projektanci z Poznania – 612 tys. 500 zł.

GDDKiA na ten cel ma 1 mln 151 tys. zł.

Lata czekania

Dłużej poczekamy na inną inwestycję – przebudowę 9 km odcinka drogi w kierunku do Przewozu, aż do węzła Żary przy zjeździe na autostradę. Oprócz dostosowania nośności do 11,5 t na oś, droga zostanie poszerzona, zlikwidowane zostaną zwężenia a na 4km będzie ścieżka rowerowa. Na wykonanie tego zadania wykonawca będzie miał aż 86 miesięcy.

O miesiąc dłużej potrwają prace przy zbieraniu kwitów na rozbudowę 13 km drogi krajowej nr 27 na odcinku Żary – Nowogród Bobrzański. Znajdzie się tu projekt budowy obwodnicy Bieniowa (o długości 3 km). Podjąć sie formalności chcą dwie warszawskie firmy- CertusVia Sp. (3 mln 467 tys. zł) i Multiconsult Polska (3 mln 987 tys. zł).

Napisz komentarz »