REKLAMA

Kronika policyjna

Ukryci w tirze

Opublikowano 16 kwietnia 2021, autor: jb

8 Afgańczyków próbowało nielegalnie dostać się do Niemiec. Jechali ukryci w naczepie tira.

Funkcjonariusze Straży Granicznej w Tuplicach skontrolowali tira w rejonie przejścia granicznego w Olszynie (sobota, 10 kwietnia). Zawiadomił ich rumuński kierowca, który usłyszał nawoływania z naczepy tira. W samej naczepie, ale także w skrzyni narzędziowej, strażnicy znaleźli ukrytych 8 osób. Żaden z nich nie miał dokumentów uprawniających ich do przebywania na terytorium Polski.

– Deklarowali, iż pochodzą z Afganistanu i nie mają więcej niż 16 lat. Wszyscy zostali zatrzymani. Po przeprowadzeniu badania lekarskiego w celu ustalenia wieku zatrzymanych osób okazało się, że wszyscy są pełnoletni. W trakcie dalszych czynności wyjaśniających potwierdzono afgańskie obywatelstwo mężczyzn oraz ich dane osobowe. Okazało się także, są to mężczyźni w wieku 20-25 lat, którzy już wcześniej, na terytorium Rumunii, złożyli wnioski o ochronę międzynarodową – mówi por. SG Monika Karandys – Kazalska.

Wszyscy zostaną przekazani do Rumunii na mocy tzw. umowy dublińskiej, gdzie mają im zostać znalezione miejsca w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców. Postępowanie przygotowawcze SG prowadzi pod nadzorem prokuratury w Żarach.

Napisz komentarz »