REKLAMA

Samorząd

Wybory przełożone

Opublikowano 16 kwietnia 2021, autor: bj

Na uzupełnienie luk w radach miast poczekać przyjdzie kandydatom w Lubsku i Łęknicy. Komisarz wyborczy z uwagi na pandemię przesunął zaplanowane odpowiednio na 21.03. i 11.04. wybory w obu miastach.

-Przyczyną są oczywiście względy bezpieczeństwa. Przy czy tym, oczywiście na bieżąco będziemy monitorować sytuację-informuje Stanisław Blonkowski, szef  zielonogórskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. Oznacza to tyle, że o ile sytuacja nie ulegnie poprawie wybory po raz kolejny mogą zostać przesunięte.

W Łęknicy mieszkańcy mieli pójść do urn jeszcze w grudniu 2020, w dwóch okręgach wyborczych-3 i 12. Po tym, jak z funkcji zrezygnował Mariusz Tuszkiewicz, który wyprowadził się do Trójmiasta. Zostały jednak przełożone na styczeń po nagłej śmierci Bogusława Junke. Potem ten termin został zmieniony na kwiecień.

Na liście chętnych do fotelu po B. Junke znajduje się Robert Brachun (49 l., kandydował bez powodzenia do fotela radnego w 2018r.) i Julita Jamza-Szik (35 l.). Ma ona już za sobą pracę w samorządzie, w ostatnich wyborach samorządowych przegrała z Dawidem Syzdkiem.

Kolejna lista to aż trójka chętnych – Sylwester Olejniczak (56 l., kandydat na radnego w 2006r.), Czesław Iwuć (55 l., były radny) i Andrzej Marszałek, czyli były przewodniczący Rady Miasta w latach 2014-2018. W wyborach samorządowych w 2018 roku startował z okręgu wyborczego nr 3 i przegrał z Mariuszem Tyszkiewiczem.

W Lubsku też czekają

W Lubsku do funkcji po zmarłym Marku Gutowskim sposobią się Arkadiusz Majchrowski (38 l.-pracował w Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa, teraz jest rolnikiem),  Ewa Śmiałek-Kowalewska (62 l.), emerytka, była dyrektorka Szkoły Podstawowej nr  2 i Bogdan Bakalarz (59 l.), były burmistrz.

W niepewności trwać nie musi Rafał Leńczuk (48 l.), który zgłosił swoją kandydaturę w wyborach do Rady Gminy w Brodach po śmierci Ryszarda Łyczakowskiego. Był jedynym kandydatem, a więc komisja zebrała się po to, by spisać protokół o wyborze. 

Na 25.04. został wyznaczony termin wyborów w Tuplicach. Tu również jest jedna kandydatka-Mirosława Kromp z Nowej Roli.

Napisz komentarz »