REKLAMA

Zdrowie

Śmiertelne rekordy

Opublikowano 09 kwietnia 2021, autor: jb

Tak źle jeszcze nie było. Pierwszy raz od początku pandemii dzienna liczba zgonów związanych z koronawirusem dotknęła blisko tysiąca osób.

Niższe wyniki dziennych zakażeń na koronawirusa w okolicy świąt dawały nadzieję, że może zarażać się będzie mniej osób.

W środę (7.04.) minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiadał, że ze względu na mniejszą liczbę osób zgłaszających się na testy w święta, miarodajne wyniki dziennych zakażeń będą  w przyszłym tygodniu. W tym tygodniu są zaniżone przez okres świąteczny. Statystyki z czwartku (8.04.) pokazały, że daleko nam do optymizmu.

W czwartek liczba dziennych zgonów sięgnęła tysiąca, gdy jednego dnia do rejestru wpisano 954 osoby. Ma w tej liczbie być około 100 zgonów z Wielkiego Piątku, 130 zgonów z Wielkiej Soboty i tyle samo z Wielkanocy.  Nie zmienia to faktu, że codziennie, także w święta, z powodu koronawirusa i powikłań podawano zgony średnio kilkuset osób.

Pobiliśmy rekord!

Tego samego dnia (8.04.) nie tylko liczba zgonów była najwyższą od początku pandemii. Najwięcej pacjentów, bo ponad 35 tysięcy, przebywało w szpitalach, a 3.362 wymagało podpięcia do respiratora. To dwa najwyższe wyniki od początku pandemii. W całym kraju zajętych było już 78 procent łóżek dla przygotowanych dla pacjentów covidowych.

A prawdopodobnie będzie ich więcej. Jak zapowiedział minister zdrowia, rekordowe dzienne liczby zakażeń odnotowano przed świętami. Oznacza to, że ci pacjenci, którzy będą potrzebować pomocy w szpitalu, trafią do niego najprawdopodobniej w dwóch kolejnych tygodniach. Zazwyczaj jeżeli ktoś nie przechodzi koronawirusa łagodnie to albo od razu w stanie poważnym  trafia do szpitala, albo jego stan pogarsza się znacząco na przestrzeni dwóch tygodni.

Zajęte łóżka, respiratory

W naszym województwie wskaźnik zakażeń w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców wynosi już 51,41. Od marca ub. roku w lubuskim zakaziło się już 65.380 osób. W tydzień przybyło ich ponad 3 tysiące. Zmarło 68 osób.W lubuskich szpitalach dla pacjentów z koronawirusem przygotowano 1.512 łóżek, w ostatniej dobie zajętych było 1095 z nich. Na 157 respiratorów zajęte były 120. Nasze województwo zostało zobowiązane do przejęcia części pacjentów z województw dolnośląskiego i wielkopolskiego.

105. Szpital Wojskowy ma przygotowane 160 łóżek dla pacjentów z koronawirusem. W czwartek (8.04.) rano było 28 miejsc wolnych (9 w Żaganiu i 19 w Żarach). -Nie oznacza to, że pod koniec dnia te miejsca będą wolne. Spodziewaliśmy się mniejszej ilości pacjentów w okresie świątecznym, ale tak nie było. Oddziały covidowe w Żarach i Żaganiu były wtedy pełne – mówi Justyna Wróbel – Gądek, rzeczniczka szpitala.

W powiecie żarskim w tym tygodniu przybyło 178 zakażonych. Od początku pandemii koronawirusem zaraziły się już 4.434 osoby. Najwięcej w tym tygodniu przybyło ich do rejestru w czwartek, 8.04., gdy podano pozytywny wynik u 47 osób.

Wśród mieszkańców powiatu żagańskiego już 3.471 ma pozytywny wynik na obecność wirusa, w tydzień przybyło ich 245. Najwięcej zakażeń było w sobotę (3.04.), pozytywny wynik otrzymało 69 osób.

W kraju na koronawirusa zachorowało już 2 mln 499 tys. 507 osób, z których 2 mln 76 tys. 504 uznaje się za ozdrowieńców. Do tej pory z powodu koronawirusa i jego powikłań potwierdzono zgony już u 56.659 osób.

Napisz komentarz »