REKLAMA

Kultura, Oświata

Dłużej na zdalnym

Opublikowano 09 kwietnia 2021, autor: jb

Na pewno do 18 kwietnia uczniowie i przedszkolaki nie będą chodzić na zajęcia stacjonarne.

Choć jeszcze na początku tygodnia minister edukacji zapowiadał, że do nauki w szkołach wszyscy uczniowie mogą wrócić jeszcze w kwietniu, w środę (7.04.) minister zdrowia ogłosił coś innego.

-Nie wiemy, czy spadek liczby zakażeń z tego tygodnia się utrzyma, czy fala koronawirusa złapie kolejny oddech. Zdecydowaliśmy się zawiesić zajęcia w szkołach i przedszkolach do niedzieli, 18 kwietnia. Co dalej, zadecydujemy w przyszłym tygodniu. Będzie to zależało od dziennych przyrostów chorych oraz zajętej infrastruktury szpitalnej – mówił Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej.

Minister nie mówił już jednak o powrocie do zajęć dla wszystkich uczniów, ale na początek przedszkolaków do zajęć stacjonarnych i uczniów klas 1-3 podstawówki do zajęć prawdodpodobnie hybrydowych.

Starszych nadal ma obowiązywać nauczanie zdalne.

Część najmłodszych klas podstawówek uczy się zdalnie od 14 marca, gdy wprowadzono w naszym województwie nauczanie hybrydowe. Pozostali od 20 marca, gdy obowiązuje lockdown w kraju. Uczniowie starszych klas podstawówek i szkół średnich uczą się zdalnie od jesieni.

Egzaminy (na razie) bez zmian

Ministerstwo na razie nie wypowiada się na temat ewentualnej zmiany terminów matur i egzaminów na koniec ósmej klasy. Matury powinny rozpocząć się 4 maja i potrwać do 20 maja. Ósmoklasiści swoje egzaminy na koniec szkoły mają wyznaczone w terminie 25-27 maja.

W niełatwej sytuacji są maturzyści liceów, w których nauka trwa 3 lata. Większość obecnego roku szkolnego uczą się zdalnie, podobnie było w drugim semestrze poprzedniego roku szkolnego. Dwa lata temu część uczniów nie miała wszystkich zajęć przez strajk nauczycieli.

– Faktycznie te wszystkie utrudnienia mieli w swojej 3-letniej nauce. W czasie pracy zdalnej staramy się ich przygotować jak najlepiej do egzaminów. Wspomagamy się paniami psycholog i pedagog, które podpowiadają, jak  tłumaczyć uczniom, że to jest czas ich dorosłości. Nauczyciele wiedzę przekazują od lat, ale to uczniowie muszą sami się mobilizować – mówi Zbigniew Stebelski, dyrektor Zespołu Szkół Technicznicznych i Licealnych w Żaganiu. -To nie jest dla nich łatwa sytuacja. Trzy tygodnie temu mogli przychodzić chociaż na indywidualne konsultacje do nauczycieli. Lockdown to wykluczył.

Uczniowie już odczuwają skutki nauczania zdalnego. – W marcu były próbne matury. W porównaniu do lat poprzednich te egzaminy wypadły gorzej. Mamy nadzieję, że matura próbna nie do końca odzwierciedla to, co wydarzy się w maju- dodaje Z. Stebelski.

Tegoroczni maturzyści rok szkolny zakończą 30 kwietnia.

Napisz komentarz »