REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Komenda do powtórki

Opublikowano 09 kwietnia 2021, autor: bj

Duży rozmach i skromny budżet – z tym zmaga się żarska straż pożarna. Budowlańcy chcą więcej, niż strażacy mogą dać.

Unieważnieniem zakończył się przetarg na kolejny etap budowy Komendy Powiatowej PSP przy ulicy Zielonogórskiej w Żarach. Miał on objąć montaż bram garażowych, drzwi i okien, elewację i wyrównanie terenu. Do tego instalacje zewnętrzne ziemne i podłogowe oraz posadzki w garażach.

Na ogłoszenie strażaków odpowiedziały 3 firmy, wszystkie okazały się zbyt drogie. Aż 8 mln 828 tys. zł chciała firma Roberta Łukasika- ZUB z miejscowości Zieleń. Swoje usługi na 8 mln 236 tys. zł wycenił żarski JANBUD. Kreator Edyty Tomczyk z Żar chciał 6 mln 300 tys. zł. Ale strażacy mieli w puli niespełna 5 mln 200 tys. zł.

Dziś, w piątek, 9.04. pojawić ma się kolejne ogłoszenie o przetargu. – Ograniczymy nieco zakres prac. Najogólniej mówiąc, zrezygnujemy z bram garażowych i prawdopodobnie elewacji-wylicza st. bryg. Paweł Hryniewicz, z-ca komendanta powiatowego PSP.

Z dziurą w kasie

Inwestycja finansowana jest z pieniędzy wojewody lubuskiego i wspierana z kasy samorządów. Z przyobiecanymi wpłatami na pół miliona złotych zalega Urząd Miasta w Żarach.

Koszt już zrealizowanych etapów inwestycji w latach 2017-2020 to 6 mln 142  tys. 447 zł.

Za to stanęły 3 budynki – siedziby komendy powiatowej, jednostki ratowniczo-gaśniczej i wieży.

Na kompleks przy ul. Zielonogórskiej złoży się dwukondygnacyjny budynek, gdzie znajda się sale dyspozytorska, edukacyjna i wykładowa, sala Centrum Zarządzania Kryzysowego i garaż.

W budynku JR-G  będzie hala garażowa, strefa szkoleniowa, magazyny, szatnie, warsztat, myjnia i wieża. Na 2 hektarowej działce powstanie bieżnia, boisko i ściana ćwiczeń.

Całkowita wartość inwestycji to 27 mln zł. Plan zakłada jej realizację w 2024r.

komentarze »
  1. Andrzej M 15 kwietnia 2021 21:25 - Odpowiedź

    W biednym Żaganiu stoi nowa komenda policji, straż pożarna, pałac wyremontowany, drogi się remontuje na czas a w bogatych Żarach ciągle są jakieś problemy… Władza do wymiany!!!

  2. Ola 17 kwietnia 2021 21:00 - Odpowiedź

    W Żaganiu postawiono obie komendy za pomysłem, wspieraniem , dofinansowaniem burmistrza SKowala.

Napisz komentarz »