REKLAMA

Ludzie, wydarzenia, Zdrowie

Smutne statystyki

Opublikowano 16 kwietnia 2021, autor: mk

Za nami drugi marzec pandemii. Już od ponad roku koronawirus zbiera swoje śmiertelne żniwo. Z miesiąca na miesiąc statystyki zgonów są coraz smutniejsze.

W Żarach w marcu 2021 wystawiono 92 akty zgonu, w marcu 2020 było ich 82. Dużo gorzej sytuacja wygląda w Żaganiu. W marcu 2020 wystawiono 32 akty zgonu. W tym roku było ich aż 67.

Dajemy sobie radę

Choć liczby mówią same za siebie, to na razie nie jest jeszcze tak źle jak w listopadzie 2020. Wtedy to w żarskim USC wystawiono aż 162 akty zgonu. W Żaganiu – 101. Władze samorządowe postanowiły jednak dmuchać na zimne.  W kaplicy na żarskim cmentarzu komunalnym zostało wszystko co jest potrzebne, by znów uruchomić dodatkowe prosektorium.

– Stale obserwujemy sytuację w naszym regionie. Zbieramy informacje ze szpitali i od zarządców cmentarzy – zapewnia Józef Radzion, starosta żarski – Na razie nie ma potrzeby, żeby kaplica znów pełniła rolę prosektorium. Jednak nosze czy podstawy na których można postawić trumny, które kupiliśmy w ramach zarządzania kryzysowego zostały w kaplicy, gdyby jednak zaistniała taka potrzeba, by znów uruchomić dodatkowe prosektorium.

– Ludzie umierają, tego nie da się zatrzymać. Liczba pogrzebów odprawianych w Żarach utrzymuje się na stałym poziomie. Kaplica jest otwarta i nie widzę potrzeby, żeby znów musiała zmienić swoje przeznaczenie.- komentuje Artur Jankowiak, z zakładu pogrzebowego „Ava” w Żarach, zarządca cmentarza.

Napisz komentarz »