REKLAMA

Samorząd

Referendum w maju?

Opublikowano 09 kwietnia 2021, autor: Piotr Piotrowski

Najwcześniej w maju może być referendum w sprawie odwołania burmistrza Żagania i Rady Miasta. – O ile sytuacja z pandemią na to pozwoli – zastrzegają w Krajowym Biurze Wyborczym.

Przypomnijmy, referendum zostało przełożone z jesieni ub. roku ze względu na pandemię.  – Dziś nic nie wiemy. Sytuacja w szpitalach jest dramatyczna, obostrzenia są przedłużane – powiedział nas (7.04) Mateusz Marciniak z Krajowego Biura Wyborczego. – Na 9 maja mamy wyznaczone terminy wyborów przedterminowych do Rady Gmin w Lubsku, Wymiarkach i Łęknicy. Ale dziś nie wiemy, czy uda się je przeprowadzić. Niektóre przekładane były już czwarty raz. Termin referendum w Żaganiu nie został wyznaczony. Wszystko zależy od statystyk zakażeń i opinii Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej.

Aby referendum było ważne, do urn musi pójść 5 tys. 455 mieszkańców w przypadku burmistrza oraz 6 tys. 201 mieszkańców w przypadku Rady Miasta. Do odwołania wystarczy zwykła większość, czyli 50 procent głosów na „tak” plus jeden.

Mieszkańcy dopytują

Dodajmy, że grupa mieszkańców we wniosku referendalnym zarzuca burmistrzowi m. in. zamknięcie miejskiego kąpieliska i przytuliska dla psów, zatrudnianie „swojaków” w urzędzie, nepotyzm w placówkach podległych burmistrzowi czy wycofanie się z dofinansowań na przebudowę targowiska i budowę hal przy SP nr 3 czy SP nr 4.

– Do tego doszły ostatnio nowe zarzuty – podkreśla Tomasz Szewczyk z komitetu referendalnego. –  Jak choćby bierność władz miasta przy likwidacji  oddziału ginekologii  w żagańskim szpitalu i marginalizacja lecznicy, dewastacja pensjonatu Młynówka, wydawanie ponad 400 tys. zł na 12 miejsc parkingowych przy Ratuszowej czy przegrana sprawa w sądzie przez burmistrza z byłą panią sekretarz, za której bezprawne zwolnienie mieszkańcy zapłacą ok. 30 tys. zł odszkodowania.  Ludzie co chwilę dopytują mnie, kiedy będzie referendum. Mają już dość tej władzy. A my czekamy na nowy termin. Wierzę, że uda się je zorganizować jeszcze w maju. Szczerze powiem, wolelibyśmy, aby referendum odbyło się przed wakacjami.

Napisz komentarz »