REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Nie będzie remontu wieży

Opublikowano 09 kwietnia 2021, autor: nk

Więcej prac przy remoncie wieży zamkowej w Żarach na razie nie będzie.

Nie będzie remontu elewacji wieży zamkowej. Ma zniknąć rusztowanie, które posłużyło przy odbudowie hełmu wieży po pożarze z 2019 r.

 Na ten cel stowarzyszenie Region Łużyce miało przyznane 630 tys. zł dotacji z Ministerstwa, wykorzystał ok. 590 tys. zł. Resztę trzeba zwrócić.

– Główny cel został osiągnięty. Hełm wieży stoi, dach poprawiony. Nie wykonaliśmy drobnych prac, które miały ułatwić dostanie się na wieżę, czyli np. uzupełnienie poręczy, poprawa stopni. Ale hełm wrócił na swoje miejsce – mówi Arkadiusz Gutka, ze stowarzyszenie Region Łużyce.

Kolejnym etapem remontu miało być wykonanie elewacji pozostałej części wieży. Tych prac jednak nie będzie.

– Oprócz tego, że część prac jest tam ciężkich do oszacowania jeżeli chodzi o koszta, to jest  problem techniczny, bo rusztowanie do prac przy elewacji musiałoby być inaczej zamontowane, dalej od murów, trzeba by je przerabiać, a to wiąże się z kosztami – tłumaczy A. Gutka.

Chcą kolejnych pieniędzy

Stowarzyszenie Region Łużyce wystąpiło do ministerstwa o kolejne pieniądze.

– Przerzucamy się na najbardziej zniszczony dach, na skrzydło południowo-zachodnie. Złożyliśmy wniosek o dotację do ministerstwa – mówi A. Gutka.

Wyniki konkursu już w maju. Przy okazji otwarcia wieży w zamku za pieniądze z budżetu miasta ma być zorganizowana przez Region Łużyce wystawa dawnych zdjęć zamku i zwiedzenie zabytku.

Napisz komentarz »