REKLAMA

Samorząd

A nie można tak od razu?!

Opublikowano 09 kwietnia 2021, autor: nk

Danuta Madej, burmistrz Żar przegrała w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Sąd nakazał jej odpowiedzieć na pytania zadane przez ekologów. W końcu to zrobiła.

Fundacja Eko-Lubusz zarzuciła burmistrzowi Żar bezczynność w sprawie udzielenia informacji publicznej. I wygrała w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Burmistrz Madej musiała pokryć koszty postępowania i odpowiedzieć Fundacji na pytania o Swiss Krono.

Ekolodzy chcieli wiedzieć, czy burmistrz zlecała kontrole emisji zanieczyszczeń powietrza z zakładu  Swiss Krono. Urząd odpowiedział lakonicznie zasłaniając się tym, że… nie jest organem odpowiednim do udzielania takiej informacji. Ekolodzy się nie poddali, zarzucili burmistrzowi bezczynność i skierowali sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. I wygrali.

Nie zlecali

Urzędnicy złożyli kasację na wyrok, ale też przegrali.

W końcu burmistrz musiała udzielić informacji Fundacji Eko-Lubusz i pokryć koszty procesu. W odpowiedzi przygotowanej 29 marca urzędnicy informują, że ilość zleconych kontroli zanieczyszczeń żarskiego powietrza przez burmistrza w związku z działalnością Swiss Krono wynosi… 0.

– W końcu przyznali się, że nie robili nic, żeby sprawdzić jaki wpływ na jakość żarskiego powietrza ma emisja zanieczyszczeń ze Swiss Krono. – mówi Remigiusz Krajniak z Fundacji Eko-Lubusz.

Napisz komentarz »